title

*

  ...

sigla_dtcar4.gif (1503 bytes) Camera de Comert, Industrie si Agricultura Arad

Stirile Zilei

Joi, 21 iunie 2001

A fost semnat contractul intre Casarom si Primaria AradCasarom va investi 35 de milioane de USD
Semnarea contractului dintre firma Casarom si Primaria Arad este un pas important facut de administratia locala. Argumente sunt destule, daca ne gandim ca investitia totala a americanilor in orasul nostru se va ridica la 35 de mjlioane USD sau ca in zona Subcetate, unde acum este un teren viran, va aparea un cartier cu 791 de locuinte. Asta pe langa construirea unei fabrici in Zona Industriala, care va absorbi forta de munca aradeana, pe langa taxele si impozitele care vor intra la bugetul local si pe langa banii proveniti din vanzarea terenurilor. Deci, in Subcetate vor aparea 791 de locuinte in patru faze. Infrastructura va fi finalizata pana in martie 2002, iar intregul proiect are termenul de finalizare in decembrie 2006. Apartamentele vor avea minim 50 de mp, iar casele 140 mp, fara garaj. Pretul este de 350 USD/mp varianta standard, dar cumparatorii pot opta si pentru imbunatatiri. Plata se face in sistemul creditului ipotecar, cu un avans de 30%, restul platii fiind esalonat pe 30 de ani. Primarul Dorel Popa ne-a declarat: "Este un pas important pentru mine, dar la semnarea acestui contract au avut o contributie decisiva multi dintre colaboratorii mei. Vreau sa-i multumesc viceprimarului Emanoil Voicu, directorului tehnic Sorin Bondoc, consilierilor, firmei GBG, precum si altor colaboratori." Viceprimarul Emanoil Voicu a declarat: "E frumos sa vorbesti de un lucru pentru care ai muncit atat de mult. Se rezolva doua probleme, a locuintelor si a fabricii. Cred ca va fi o placuta surpriza tehnica si estetica si sunt sigur ca va fi un succes pentru multi ani." Sotiris Nottaris, presedintele firmei de dezvoltare imobiliara din Romania a declarat: "Suntem pe piata din 1999 si am mai lucrat la Cluj-Napoca, unde avem in derulare un proiect de o anvergura similara, pentru constructia a 1000 de case. Holdingul pe care il reprezinta are activitate in Europa si SUA, fiind axati pe case, hoteluri, management hotelier si gestiunea fondurilor. Noi facem totul in Arad, de la proiectare, infrastructura, construire si finantarea cumparatorilor."
"Proba de foc" la Capacitate a fost matematica...Examenul la matematica - "Cumplit, groaznic, mult prea greu"
Cea de a treia etapa (daca luam in considerare si proba la limba materna, sustinuta de minoritati) a examenului de capacitate, cea care viza matematica, a trecut. Ce a mai ramas nu mai agita chiar atat de mult spiritele. Ca a fost greu se putea insa citi pe fetele tuturor absolventilor scolii generale, la aceasta adaugandu-se, fara doar si poate, disperarea pe care o etalau parintii in cele doua ore petrecute in fata scolii. De aici am putut afla ca sistemul de notare, "oricat de occidental ar parea, nu este bun de nimic, singura caracteristica a sa fiind aceea ca prelungeste agonia copiilor". Greu de crezut, dar politicul a fost prezent si aici, caci, asa cum aparea sistemul in, ochii parintilor, "tot Bucurestiul hotaraste, -tot acolo se trag sforile. Atata se vorbeste la televizor de autonomie locala, de descentralizare, si uite, nici macar aici, in invatamant, nu sunt in stare sa o impuna ". Cum asteptarea ar fi devenit insuportabila fara o conversatie pe teme "dureroase", grupurile de parinti din fata unor licee precum "Elena Ghiba Birta" sau "Moise Nicoara" dezbateau cu inversunare modul de desfasurare a examenului de capacitate, prea lung si mult prea complicat chiar si pentru ei, care aveau spre argumentare brosurile in cauza. Am putut afla din discutiile cu ei ca Bucurestiul ii va favoriza, fara doar si poate, pe cei de la tara "caci acolo se dau, in principiu, note mai mari si Capitala stie acest lucru". Oricum, parerea unanima era ca "nu este admisibil ca un calculator sa hotarasca destinul unui elev". Discutiile ar fi continuat mult si bine daca evenimentul mult asteptat nu s-ar fi petrecut: un prim elev a iesit din sala, moment din care a trebuit sa faca fata asaltului, imposibil de evitat, al parintilor. Am putut afla, de la unul sau altul dintre cei examinati, faptul ca matematica a fost proba de foc. "Cumplit, groaznic, mult prea greu, nici nu se compara cu romana" aceasta a fost, per ansambul, prima parere a celor care ieseau din sala. Ulterior, poate influentati si de prezenta in apropiere a parintilor, lucrurile deveneau mai putin negre, "am facut prima parte (cu cele noua punete), care a fost de-a dreptul infantila, dar la partea a doua am cam schiopatat" sau "oricum am sa iau pe putin 8,50". Deci, nu a fost usor. Ce faceau elevii dupa un examen care le-a intristat fetele? Unii mergeau acasa, insotiti de parinti, "voi face o baie si voi dormi, nu cred ca o sa mai ingras porcul in ajun, e deja satul", iar altii luau drumul "Fronterei", care spre nemultumirea lor, si-a deschis portile doar la ora 15,00. Asa ca ii puteai gasi prin alte baruri (de exemplu, TUB), unde, surprinzator, dialogul era tot pe teme de examen. Ce urmeaza? Un sir intreg de alte prezentari la scoala, pentru optiuni, de alte centralizari de date, dar, in primul rand, examenul de astazi, la alegere intre geografie si istorie. Cei mai multi au ales geografia, poate gandindu-se la subiectele de anul trecut, iar altii, mai curajosi, istoria. Si, tot de la elevi, caci accesul in scoala ne-a fost interzis chiar si dupa terminarea orelor de examen, am putut afla ca nu s-a intamplat, sub aspect organizatoric, nimic deosebit, ceea ce inseamna ca nici pentru copiat nu prea a fost loc. Mai ramaneau colegii de alaturi, dar...
Proprietarii si-au construit solarii in gradini...Aradenii isi recupereaza gradinile
Aproape trei mii de aradeni, proprietari de case, vor avea dreptul de proprietate si asupra spatiului inconjurator locuintelor, respectiv gradini si curti aferente. "Anul trecut, hotararea CLM care conferea dreptul unui aradeun ce a cumparat o casa de la stat sa poata folosi spatiul adiacent, am atacat-o prin puterea care mi-a conferit-o functia detinuta in Prefectura. Aceasta decizie am luat-o cu o parte din consilierii de atunci si cu primarul Dorel Popa, dupa ce am constatat o simbioza de pareri", ne-a explicat fostul prefect Ovidiu Nila. Dupa sapte luni, atacarea in contencios a Prefecturii a fost anulata de Curtea de Apel Timisoara, ca o consecinta a apelului facut de primarul Popa. "Faptul ca oamenii vor putea fi proprietari si pe suprafetele imprejmuitoare celei locative este un lucru foarte bun, cu care sunt perfect de acord", a completat Ovidiu Nila, (acum) din pozitia de director Distrigaz-Arad. Singura conditie impusa proprietarilor de case cu gradina este achitarea chiriei restante, in aceasta situatie incadrandu-se, in medie, unul din cinci proprietari. Cele aproape 2400 de cazuri "problema" vor intra, astfel, in drepturi, odata cu achitarea restantelor, ce au valoare totala de peste 2 miliarde lei.
Trupa Amifran va pleca la GrenobleLiceenii actori vor participa la un festival de teatru la Grenoble
Una dintre cele mai cunoscute trupe de teatru francofon din Romania - AMIFRAN - se pregateste, in nou, de plecare. Liceenii ce sunt membri ai AMIFRAN au mai putin de doua saptamani la dispozitie pentru a-si face bagajele. Pentru ei, vechea vorba scolareasca "A sosit vacanta cu trenul de Franta" este perfect adevarata, deoarece la sfarsitul lunii ei vor participa la un festival de teatru francofon, in orasul francez Grenoble. "Intalnirea Teatrului Tanar European" - cum este denumit festivalul international de la Grenoble - va fi una cu totul deosebita, deoarece in centrul atentiei se vor afla teatrul si pacea. Pe langa trupele din Europa, sunt invitate si personalitati de seama, care au un cuvant important de spus in aceste domenii: Rajah Alloulah - sotia unui reputat regizor algerian ce a fost asasinat de islamisti, Francois Bousalem din Palestina, Marco Pernich din Italia, Damir Borojevic din Croatia si Nikiphoros Papandreu din Grecia. Intalnirea trupelor de teatru, francofon de la Grenoble va presupune si prezentarea unui spectacol realizat special pentru acest festival de regizoarea Silva Mielauskaite, cu participarea grupului "Battoucada" al Conservatorului National al Regiunii Grenoble. Acest spectacol va fi realizat pe muzica scrisa special de compozitorul lituanian Kutavicius, fiind inspirat de celebrul personaj al lui Cervantes, Don Quijote. AMIFRAN va prezenta la "Intalnirea Teatrului Tanar European" spectacolul sau de succes "Tom Jones".
Teodor Melescanu si-a mutat mama la BucurestiScopul a fost mutarea mamei sale din Arad la Bucuresti
Dupa ce, in urma cu mai bine de o saptamana, presedintele Aliantei pentru Romania, Teodor Melescanu, a facut o vizita oficiala in Arad, marti, acesta a vizitat din nou orasul nostru. De data asta, vizita a fost una neoficiala, fiind efectuata in scopuri personale. Dupa cum se stie, Teodor Melescanu este aradean, fiind absolvent al actualului Colegiu National "Moise Nicoara". Legatura sa cu orasul nostru este in continuare una stransa, mama fostului ministrul de externe locuind undeva ia zona Pietei Garii. Dar motivul vizitei particulare este, dupa cum spun surse apropiate de presedintele Aliantei pentru Romania, mutarea doamnei Melescanu, care se confrunta cu unele probleme de sanatate, la Bucuresti, unde ar putea fi mai aproape de familia fiului sau. In scurta sa sedere la Arad, Teodor Meleccanu nu a avut nici o intrevedere, cel putin oficiala, cu personalitati locale sau cu conducatorii ApR. Insa aceste contacte au avut loc in urma cu 12 zile, cand Melescanu a venit in vizita oficiala la Arad, pentru a evalua situatia din filiala locala a partidului. Cu acel prilej, el s-a deplasat si la Buteni, pentru a-l sustine pe candidatul Aliantei pentru Romania la postul de primar al comunei Buteni.

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN: [Message Board]


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

   Search this site                 powered by FreeFind
 


new88.gif (2109 bytes)van_publicitate.gif (4271 bytes)

home3.gif (1226 bytes) Imobil de vanzare

painter.gif (13376 bytes)Artist plastic cauta...


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorghe Puterity si Trutiu Florin.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorghe Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Agenda de Arad, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Saptamanalul Aradeanul, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 2001] [Arhiva 2000] [Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 2001 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}