title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !
Directia de Telecomunicatii Arad Nega Computer

Stirile Zilei

Sambata 3 martie 2001

Aradul va fi membru al Federatiei Mondiale a Oraselor Unite - Virtual Arad News (c)2001Aderarea va ajuta municipiul din multe puncte de vedere
Orasul nostru va adera la Federatia Mondiala a Oraselor Unite, in urma aprobarii acestei hotarari de catre Consiliul Local Municipal. Dezvoltarea municipiului depinde in mare masura de stabilirea si dezvoltarea relatiilor de colaborare, cooperare si infratire cu orase din tari membre ale UE. Avandu-se in vedere infratirea Aradului cu orase din tari necomunitare precum Iugoslavia, Ungaria sau Israel, aderarea la aceasta Federatie pare cu atat mai oportuna. Organizatia cuprinde 1 500 de autoritati locale, tara noastra avand pana acum 22 de orase in aceasta organizatie. Obiectivele de baza ale organizatiei sunt pastrarea unui climat de pace intre tari si schimbul de experienta intre autoritatile publice locale. Printre considerentele care au stat la baza acestei decizii este faptul ca federatia realizeaza infratirile solicitate in functie de tara in care-si exprima optiunea orasul respectiv, precum si o mai buna cunoastere a experientei tarilor membre ale Uniunii Europene. De asemenea, o data cu aderarea la Federatia Mondiala a Oraselor Unite, orasul nostru isi va imbunatati imaginea si se va crea o retea de colaborare care va creste interesul investitorilor straini pentru investitii. Federatia este membra a Consiliului Europei, UNESCO si membra cu statut consultativ la Consiliul Economic si Social al Natiunilor Unite.
Presedintele CJA - Caius Parpala este multumit de rezultatele participariiCaius Parpala este multumit de participarea aradeana
Sedinta Forumului Presedintilor Euroregiunii DKMT (Dunare-Cris-Mures- Tisa) s-a desfasurat joi in Ungaria, la Szeged. La intalnire a participat si o delegatie aradeana, in frunte cu presedintele CJA, Caius Parpala. Din delegatie au mai facut parte consilierul judetean Kalman Cziszter, directorul Directiei Relatii Externe si Mass-Media, Mihaela Stanescu, coordonatorul Revistei EUROREGIO pentru judetul Arad. Vasile Dan, si editorul acestei reviste, Ioan Matiut. S-a luat in discutie definirea statutului Euroregiunii din punct de vedere juridic, numirea cate unui reprezentant din partea judetelor romanesti si a provinciei autonome Voivodina in cadrul Biroului permanent din Szeged, precum si lansarea revistei EUROREGIO in limbile romana, maghiara si sarba. Conducatorul delegatiei aradene care a participat la intalnirea de la Szeged, presedintele Consiliului Judetean, Caius Parpala, ne-a declarat: "Sunt multumit de participarea noastra la aceasta reuniune, in care, printre altele, am discutat despre cateva proiecte de cooperare regionala care pot viza toate trei tarile care fac parte din Euroregiune. Principalele proiecte pe care le-am discutat se refereau la infrastructura si la programe axate pe problematica protectiei mediului."
La Macea, Facultatea de medicina va avea o sectie de Terapie Naturista - Virtual Arad News (c)2001Aceasta va functiona la Complexul Macea
Joi, la ora 11,00, la Centrul Academic de Conferinte al Universitatii de Vest "Vasile Goldis" a avut loc o conferinta de presa, cu ocazia demararii celui de al doilea semestru al anului universitar 2000/2001. Printre cei prezenti s-au aflat decanii facultatilor si sefii de servicii. Intalnirea cu presa a fost deschisa de catre rectorul Universitatii de Vest "Vasile Goldis", Aurel Ardelean, care a declarat ca "dorim ca aceasta universitate sa devina un factor activ in schimbarile sociale, culturale si economice specifice noului mileniu". In semestrul trecut, prezenta la cursuri s-a situat intre 83 si 100 de procente, ceea ce inseamna ca, fata de anii trecuti, studentii au constientizat necesitatea de profesionalizare. A fost prezentat unul dintre obiectivele majore, care consta in realizarea unei sectii de Terapii Naturiste, in cadrul Facultatii de Medicina Generala, care va avea sediul la Complexul Macea. Acest Centru de Terapii Naturiste are ca scop utilizarea mijloacelor naturale, a terapiilor complementare si neconventionale in tratarea diferitelor afectiuni. Purtatorul de cuvant al Universitatii de Vest "Vasile Goldis", Ioan Gabor, a declarat ca "aceasta universitate este a romanilor de pretutindeni, drept pentru care peste 50 de tineri romani din Republica Moldova, Ungaria si Iugoslavia beneficiaza de burse de studii si gratuitati privind cazarea si masa in caminele si cantinele universitatii". Prin colaborarile pe care le are Colegiul Universitar Pedagogic cu institutii similare din Ungaria si Iugoslavia, se asigura pregatirea invatatorilor si institutorilor romani din zonele locuite cu preponderenta de romanii din aceste tari, pentru a se mentine vii traditiile si spiritul romanesc.
Obiectivul CCIAA este reducerea birocratieiObiectivul CCIAA este reducerea birocratiei
Ieri a avut loc adunarea Sectiunii import-export a Camerei de Comert, Industrie si Agricultura la care au fost prezentate modalitatile de utilizare a produselor: CD-ROM-urile "Romania Your Business Partner 2001" si "Agenda Fiscala 2001", precum.si versiunea informatizata a "Tarifului vamal de import al Romaniei 2001". Inainte de prezentarea acestor produse, Nicolae Bacanu, presedintele Camerei de Comert, Industrie si Agricultura a judetului Arad, a tinut sa aduca la cunostinta agentilor economici participanti intentiile CCIA pentru anul acesta. Astfel, Nicolae Bacanu a tinut sa-i informeze pe cei prezenti ca in aceasta perioada, care se vrea a fi cat mai scurta, se lucreaza la un material de sinteza a economiei judetului Arad, in care sa fie precizate clar ofertele si nevoile agentilor economici din judetul nostru. "Vin foarte multi investitori din Europa care nu cunosc in totalitate ofertele noastre si nici de ce au nevoie agentii economici aradeni. Prin aceasta lucrare, in care trebuie sa intre toate posibilitatile de colaborare intre investitorii straini si aradeni, vom face cunoscut sectorul economic aradean. Ar fi bine ca la aceasta lucrare sa-si aduca aportul fiecare agent economic care isi desfasoara activitatea in judetul Arad", a spus Nicolae Bacanu. Unul din obiectivele celor de la Camera de Comert este reducerea birocratiei din institutiile statului cu care agentii economici vin in contact direct. Cele trei produse prezentate, ieri, de catre Bogdan Boji, referent de specialitate la CCIA, au atras atentia agentilor economici prezenti. Atentia lor a fost atrasa indeosebi de "Agenda Fiscala 2001", in care sunt prezentate raspunsurile la intrebarile cat, unde si cand trebuie sa-si plateasca agentul comercial taxele si impozitele in anul 2001.
Impozitul pentru pasunat va fi mai marePrimaria a actualizat taxele speciale
Posesorii de animale vor avea de platit taxe majorate catre Primarie, datorita lucrarilor pe care aceasta vrea sa le efectueze in anul in curs. Posesorii de bovine vor plati anual o taxa de pasunat de 140 000 lei/cap de animal, cei de cabaline vor plati 115 000 de lei/cap de animal, iar cei de ovine si caprine vor achita o taxa anuala de 22 000 de lei/ cap de animal. Taxa de gloaba (datorata in cazul pasunatului fara drept) a fost stabilita la 1,4 milioane pentru bovine, 1,1 milioane la cabaline si 220 000 de lei la ovine si caprine. Pentru o gospodarire cat mai buna a pasunilor, fiecare crescator de animale are obligatia de a presta doua zile de munca pe cap de bovina si o zi de munca pentru sase capete de ovine. Dupa instituirea taxei, pasunile vor fi curatate de resturile vegetale, vor fi reparate retelele de apa si pasunile vor fi fertilizate. Pentru oficierea casatoriilor in zilele de sambata se va achita o taxa de 150 000 de lei, iar fotografiatul si filmatul va costa 70 000 de lei in plus. La Primarie se oficiaza anual aproximativ 1 400 de casatorii, dintre care aproape 1 000 sambata. Taxa va acoperi salarizarea personalului care efectueaza casatorii sambata si cheltuielile pentru amenajarea salii. Au mai fost majorate cu acest prilej si taxele speciale de cadastru, pentru obtinerea licentelor de transport si pentru autovehiculele care descarca ocazional marfa.
Dacia 2 martie -  8 martie Indestructibilul - (SUA)
Muresul 2 martie -  8 martie Planeta rosie - (SUA)
Arta 2 martie -  8 martie - Sala A Sa moara Romeo - (SUA)
Arta 2 martie -  8 martie - Sala B Notting Hill - (SUA)

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

  


new88.gif (2109 bytes)van_publicitate.gif (4271 bytes)

home3.gif (1226 bytes) Imobil de vanzare


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorghe Puterity si Trutiu Florin.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorghe Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Agenda de Arad, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 2001] [Arhiva 2000] [Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 2001 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}