title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Sambata, 25 septembrie 1999

Marele Juriu - Virtual Arad News (c)1999Munca de decenii a Asociatiei chinologice romana Arad, asociatie fondatoare in Romania, membra a Asociatiei chinologice din Romania, unica asociatie recunoscuta de Federatia Chinologica intemationala, a dat roade. Astazi, 25 septembrie cu incepere de la ora 10,00 in campingul din Subcetate s-a desfasurat Model made in Romania - Virtual Arad News (c)1999cea mai mare expozitie chinologica din toate timpurile. In premiera nationala, la expozitie au fost prezente 630 de exemplare de caini din 15 tari, 300 din aceste animale fiind din strainatate. Au putut fi vazute 108 rase de caini si 126 de varietati. Ca o noutate absoluta la noi in tara, au fost prezente rase ce nu au mai fost vazute in Romania: Schiperke, Jindo Dog, Glen Imal of Terrier etc. Juriul  a fost fomat din 12 arbitri intemationali dintre care cinci din Austria, Ungaria si Iugoslavia. Au debutat arbitrii aradeni Roberto Schill si Gavril Cenadan. Conform programului,  au fost premiati cei mai buni caini ai raselor prezente, invingatorii concurand mai departe pentru cel mai frumos caine ai expozitiei. Au fost desemnati si cei mai valorosi catei, plus cel mai frumos caine - veteran ( au Iar a venit Eclipsa ?!? - Virtual Arad News (c)1999concurat caini de peste sapte ani). Pe langa toate acestea, echipa campioana a Ungariei la dresaj de agilitate a prezentat un program de o ora. Nici ciobanescul Pauza de masa... - Virtual Arad News (c)1999mioritic si cel carpatin nu au fost uitati, si pentru aceste rase noi acordandu-se premii. Pretul unui bilet de intrare era de 10.000 lei pentru adulti si 5000 de lei pentru copii. Merita vazuta expozitia care este o sarbatoare in preajma unei alte sarbatori - 30 de  ani de la reinfintarea asociatiei chinologice si 75 de ani de la infiintarea primei asociatii chinologice din Romania. * * * Asa dupa cum am aflat de la dl.dr.Radu Nicoara, presedintele Asociatiei de protectie a animalelor "ANIMA", in zona de desfasurare a concursului au fost amplasate mai multe puncte de control, proprietarii animalelor fiind obligati sa ateste vaccinarea la zi a animalelor, indeosebi a vaccinului antirabic.
Primarul Valentin Neamt prevede prosperitatea AraduluiConsiliul local va scoate la licitatie alte 7,5 hectare de teren din zona Hipodrom, pentru care exista deja o oferta depusa de o firma italiana, care doreste sa construiasca aici cateva hale de productie si depozite. Caietul de sarcini in vederea organizarii licitatiei a fost aprobat, ieri, intr-o sedinta extraordinara a consilierilor municipali. Primarul Valentin Neamt ne-a declarat ca italienii vor investi 7,5 milioane de marci in construirea halelor si depozitelor, firma urmand sa produca echipamente sportive. Primarul nu a vrut sa divulge numele societatii italiene care doreste sa investeasca in Arad, insa a spus ca aceasta este a treia firma de transport din Europa, ca cifra de afaceri. Totodata, Valentin Neamt ne-a declarat ca incheierea afacerii va aduce la bugetul local cel putin 700.000 de marci, plus, sumele obtinute anual din impozitele pe salarii, urmand sa fie create 120 de locuri de munca. Zilele trecute, un alt investitor italian a purtat tratative cu reprezentantii Primariei, pentru un teren in suprafata de doua hectare, in vederea construirii unei hale de productie. Avand in vedere ca, in ultima vreme, tot mai multi investitori straini se arata interesati de Arad, primarul Neamt este optimist si spune ca orasul nostru va deveni unul din cele mai prospere din tara.
Directorul Campan ii asigura pe aradeni ca la iarna vor avea caldura-Domnule director, stiti, banuiesc, care este "chestiunea zilei" la ora actuala pentru aradeni?
- Stiu: daca si in ce conditii vom avea apa calda.
-Si?
-Si vreau sa-i linistesc, asigurandu-i ca in Arad furnizarea apei calde nu se va intrerupe.
- Va intrerup eu, pentru a sublinia un lucru remarcabil, si anume acela ca Aradul se numara printre foarte putinele orase din tara care nu a avut probleme in ultimii ani cu furnizarea continua a apei calde si a celei reci. Evident, pentru primul lucru meritul este al dv., iar pentru al doilea, al Regiei de apa-canal.
- Intr-adevar, la noi n-au existat probleme cu apa calda si incalzirea, dar spre a fi drept pana la capat socotesc ca trebuie sa arat ca meritul pentru aceasta revine si CET-ului, colaborarii si intelegerii depline cu dl. director Barniciu.
-Am notat. Apropo, cat costa acum gigacaloria pentru populatie?
- Din cate am citit si eu in ziare 230-235.000 de lei, dar deocamdata Ordonanta de Guvem nu a aparut in Monitorul Oficial.
- Deci, dintr-un foc, populatia va plati in plus 78.000 de lei la fiecare gigacalorie! Cel putin acest nou pret acopera toate cheltuielile CET-ului si ale dv.?
- Din pacate, nu, mai fiind nevoie de vreo 80.000 de lei la fiecare gigacalorie, diferenta care va fi subventionata de catre stat.
- De catre stat, nu de catre Consiliul Local, cum este in prezent?
- Pai, iar s-a schimbat treaba! Adica, s-a revenit la ceea ce a fost inainte de ianuarie 1999, cand subventiile erau acordate de stat.
- Deci, experimentul cu acordarea subventiilor de catre consiliile locale nu a tinut nici un an: a inceput la 1 ianuarie 1999. si s-a sfarsit - glorios ! - acum o saptamana!    Vorba aceea: ca la noi la nimeni!
- Revenirea la subventionarea gigacaloriei de catre stat este, teoretic, un avantaj, dar, practic, teama-ne - vazand cum se colecteaza veniturile la bugetul national - ca iar o sa avem probleme.
- In ordonanta cu pricina se vorbeste de acordarea unor compensatii celor care o duc mai greu...
- Da, conform celor aparute in presa, compensatiile se vor acorda astfel: pentru cei care au un venit mediu net pe membru de familie sub 200.000 de lei compensatia este de 300.000 de lei, pentru cei cu un venit pe membru de familie intre 200,000 si 450,000 de lei - 200.000 lei, iar pentru cei cu venit de 450.000- 700.000 de lei pe membru de familie compensatia este de 100.000 de lei lunar.
-Ideea cu compensatiile nu este noua, doar ca inainte - parca mai acum vreo trei ani - ele se numeau altfel sau se acordau altfel, respectiv sub forma binecunoscutelor cupoane pentru incalzire.
- Intocmai. Oricum, de lucrul acesta nu ne vom ocupa noi, ci Primaria.
- O a doua chestiune, domnule director. Se barfeste prin oras ca s-ar fi inceput sa se dea banii inapoi asociatiilor de proprietari care s-au contorizat pe cont propriu.
-Bine ati spus: e barfa! Consiliul Local - care a preluat Artermul impreuna cu toate obligatiile, inclusiv restituirea contravalorii contorizarii pe cont propriu - neavand prevazut asa ceva in bugetul pe acest an. Poate la anul...
-Cum trebuie sa procedeze, totusi, o asociatie de proprietari sau de locatari care vrea sa-si recupereze aceste taxe?
-Simplu: scrie o cerere la care ataseaza o copie dupa factura lucrarii, care se trimit la Primarie. Unde vor fi puse la dospit pana la anul si la multi ani, cum se spune! -Sa speram ca nu va fi asa si ca de anul viitor va incepe sa straluceasca soarele si in Romania!
- Sa va auda Cel de Sus !
Interviu realizat de Mircea Dorgosan
Calatoria cu tramvaiul va deveni un lux - Virtual Arad News (c)1999Odata cu preconizata majorare a pretului energiei electrice si a gazuui metan, toata lumea este inspaimantata de scumpirile tuturor produselor si serviciilor. Cu siguranta si transportul in comun va intra in vartejul acesta. Pentru a afla la ce sa ne asteptam, am luat ieri legatura cu d-na Angela Bortoi, director economic in cadrul Companiei de Transport Public Arad (CTPA). Ei bine, deocamdata nu se stie mai nimic despre scumpiri, decat c... "De curand s-a primit o adresa de la Uniunea Transportatorilor din Romania (UTR). In adresa se arata ca UTR a solicitat premierului, Ministerului Finantelor si Ministerului Transporturilor sa emita un act normativ prin care stabilirea tarifelor sa nu mai fie avizata de catre Oficiul concurentei", a precizat d-na Angela Bortoi.
Pisica va fi in curtea autoritatilor locale
In cazul in care va fi adoptata o astfel de masura, pretul la transportul in comun va fi stabilit de Consiliul Municipal si Consiliul Judetean. Deoarece se asteapta actul normativ, CTPA nu a mai inaintat Oficiului concurentei lista cu noile tarife, insa la aceasta ora se fac calcule pentru a se putea prezenta autoritatilor locale si judetene dosarul cu tarifele majorate, pentru ca aceste institutii sa le aprobe in momentul in care vor avea, prin lege, aceste prerogative.
O calatorie - 2500 lei !
Pana la noi ordine, lumea vorbeste. Iata cateva din variante: daca cei de la C.L,M. si C.J., in momentul in care vor rectifica bugetul nu vor mai aloca nici un leu pana la sfarsitul anului pentru transportul in comun, atunci pretul unei calatorii va creste cu peste 30%. In lei, asta inseamnas ca pretul sa sara de la 1.800 lei, cat este acum o calatorie, la 2.500 lei! Daca in bugetul auster, precum il prezinta autoritatile, se vor mai gasi niste bani, atunci o calatorie va fi in jur de 2.000-2.200 lei. Abonamentele vor creste cam tot cu acelasi procent, "In aceste situatii insa, noi suntem constienti ca va fi foarte greu pentru populatie", a conchis d-na Angela Bortoi.
Aradeanul Emerich Ienei facand confesiuniDelegatia echipei Steaua Bucuresti a sosit la Arad, pentru partida de cupa cu "U" West Petrom.. La putin timp dupa cazare, l-am abordat pentru un interviu pe antrenorul principal al echipei militare, EMERICH IENEI, aradean la origine, care cu amabilitate a raspuns intrebarilor noastre.
-Domnule Ienei, pentru inceput, cum abordeaza Steaua o partida de cupa cu o echipa de Divizia C?
- Suntem un club care are de respectat un blazon de renume. Abordam fiecare partida cu maxima seriozitate. Desi avem un program incarcat, vineri, jucam in campionat cu Astra, iar marti avem returul de Cupa UEFA la Linz, nu putem sa jucam cu mai putina seriozitate nici o partida. Am considerat intotdeauna ca cele doua competitii majore din Romania, campionatul si cupa, trebuie aboardate la fel. Nu degeaba Steaua are in palmares cele mai multe titluri si cupe.
- Dupa ce a castigat de sase ori titlul de campioana, in ultimii doi ani Steaua a inregistrat un recul, nereusind sa se mentina in lupta pentru suprematie. Care ar fi cauzele acestui "con de umbra"?
- In viata unei mari echipe exista si urcusuri si coborasuri. Acum doi ani, la Steaua s-a incheiat un ciclu incarcat cu performante deosebite. A inceput un proces de intinerire a echipei, care inca nu a dat roadele scontate. Insa exista semne ca se va reusi acest lucru. Sa nu uitam ca media echipei noastre este de 23 de ani, doar Belodedici si Lacatus putand fi numiti "veterani".
- Steaua este singura echipa din Divizia A fara un sponsor pe tricouri. Exista probleme manageriale la club?
-Intr-adevar este o situatie rar intalnita. Speram ca in cel mai scurt timp aceste neajunsuri sa fie remediate. Problema financiara primeaza in fotbalul de astazi. Cluburi ca Dinamo si Rapid, care au reusit sa-si rezolve baza financiara, au venit putemic din urma, reusind sa se impuna in fotbalul nostru, in ultimele sezoane.
-Aceste probleme se reflecta si in valoarea loturilor.
-Bineinteles. Eu am dorit sa ii aduc la Steaua pe Mutu si Lacusta, dar pretul cerut de F. C. Arges, iar mai apoi de Gigi Netoiu pentru Mutu a fost prea mare pentru puterea noastra financiara, iar in cazul lui Lacusta cei de la Tiraspol au tergiversat problema platilor. Oricum aceasta tanara echipa pe care o avem, are potential si eu sunt de parere ca in curand il vor exploata in teren.
- Domnule Ienei, mai mentineti legatura cu fostul dumneavoastra elev, aradeanul Helmuth Duckadam?
-Aceasta venire la Arad este un bun prilej de a-l revedea pe Helmuth, cu care, de altfel, m-am mai intalnit si la Bucuresti. Mentin legatura cu majoritatea fostilor mei elevi, cu Bölöni in Franta, cu Stoica la Bruxelles, cu Balan la Baia Mare, cu Piturca, cu Balint sau cu Barbulescu.
- O ultima intrebare. Ce parere aveti de actuala echipa a UTA-ei?
- Sincer, nu cunosc echipa, dar ma bucura faptul ca UTA lupta pentru promovare, pentru a reveni acolo unde ii este locul. Ar fi o mandrie pentru intreg Ardealul.
- Va multumim pentru timpul acordat!
A consemnat Dacian Toduta si Daniel Scridon
Dacia 24 septembrie - 30 septembrie Star Wars- Episodul 1 (SUA)
Muresul 24 septembrie - 30 septembrie Vanatorul de vedete Little voice (SUA)
Arta 24 septembrie - 30 septembrie - Sala A Viata e frumoasa (ITA)
Arta 24 septembrie - 30 septembrie - Sala B Atingerea dragostei (SUA)
Progresul 26 septembrie Batman si Robin (SUA)

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN, sau pentru a citi comentariile altor vizitatori !


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? Nici o problema! O veti gasi in arhiva VAN.


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 1999 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}