title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Marti, 23 noiembrie 1999

Deputatul Mihai Calimente se implica in privatizarea ARIS-uluiDupa cum le-a promis sindicalistilor de la ARIS, deputatul PNTCD Mihai Calimente l-a abordat ieri pe presedintele FPS Radu Sarbu, referitor ia situatia fabricii aradene. Iata ce ne-a declarat domnul Calimente: "Domnul Sarbu s-a referit la privatizarea ARIS ca privatizare efectiva, sau ca privatizare prin lichidare. In urma interventiei pe care eu am avut-o azi (ieri n. n.) pot sa va spun ca exista o adresa la secretarul de stat dian Ministerul Industriilor, Nicolae Stoiculeseu, semnata de primul-ministru, care prevede un ajutor financiar din partea Ministerului Industriilor pana la realizarea privatizarii. Aici e vorba de vreo cinci miliarde, pentru ca privatizarea se va face destul de repede. Am inteles ca marti (astazi n. n.) va veni la Bucuresti, pentru a discuta cu Radu Sarbu, reprezentantul investitorului german care doreste sa cumpere ARIS".
La Arad se desfasoara Conferinta euroregionalaIn sala de sedinte a Primariei a avut loc, vineri, deschiderea Conferintei de fiziologie ambientala si medicina mediului, organizata de membri Euroregiunii Dunare - Cris - Mures - Tisa, si de Fundatia "Vasile Goldis" Arad. Euroregiunea DKMT reprezinta un spatiu al cooperarii transfrontaliere intre 4 judete din Romania (Arad, Caras-Severin, Hunedoara si Timis), 4 judete din Ungaria (Bacs-Kiskun, Bekes, Csongrad si Jasz- Nagykun-Szolnok) si provincia autonoma Voivodina. Scopul acestei cooperari este dezvoltarea si largirea relatiilor dintre comunitatile locale nu numai pe plan economic, cultural si social, ci si de protectia mediului, stiinta si sanatate. Bucurandu-se de participarea a numerosi cercetatori, atat romani din Arad, Bucuresti, Cluj-Napoca, Timisoara cat si straini din Ungaria, Serbia, Conferinta desfasurata in aceste zile in orasul nostru va studia probleme legate de influenta poluarii mediului natural si a celui artificial asupra sanatatii oamenilor. La deschiderea lucrarilor au fost prezenti Dan Ivan, presedintele CJA, membru al Euroregiunii DKMT, filiala Arad, subprefectul Levente Bognar si rectorul Universitatii de Vest "Vasile Goldis", prof. Aurel Ardelean. In cadrul conferintei vor fi prezentate si rezultatele cercetarilor desfasurate de catre Departamentul de Studii Ecologice al Universitatii "Vasile Goldis" legate de ecologia medicala, adaptologie, fiziologie. Alegerea Aradului pentru desfasurarea conferintei, prima de acest gen din tara noastra, si chiar din sud-estul Europei, nu este intamplatoare. "Aradul este un oras in inima Euroregiunii DKMT a afirmat prof. Aurel Ardelean in cuvantul sau de deschidere iar organizarea acestei conferinte, aici, o consider ca pe o recunoastere a vocatiei europene a Universitatii de Vest "Vasile Goldis" care are, deja, zece ani de experienta in domeniul cercetarilor legate de mediu". Intalnirea va facilita, deasemenea, stabilirea unor legaturi de colaborare cu cercetatori celorlalte state participante la manifestare, precum si la intarirea relatiilor de parteneriat cu universitatile din Euroregiune. Conferinta se desfasoara sub forma unor dezbateri gen masa rotunda, discutiile purtandu-se in limba engleza, pentru a se evita dificultatea traducerilor. Facand publice lucrarile efectuate in domeniul protectiei mediului, Conferinta isi propune sa ofere solutii pentru combaterea poluarii, cu influente directe asupra sanatatii publice.
Cetatea Aradului va ramane inca un timp a ArmateiAdministratia locala, se pare, nu va avea sanse prea mari sa-si puna in practica proiectul de demilitarizare a Cetatii si redarea acesteia circuitului civil. In ultima perioada, oficialii militari de la Bucuresti au facut mai multe declaratii potrivit carora acest lucru nu este posibil pana cand autoritatile aradene nu vor pune la dispozitia Ministerului Apararii Nationale (MApN) cladiri si spatii suficient de mari, in care sa se poata muta unitatea militara din Cetate. Ultima afirmatie in acest sens a fost facuta chiar in orasul nostru, vineri, la inchiderea oficiala a primului exercitiu al Batalionului mixt romano-ungar. Declaratia ii apartine generalului de divizie Ion Gadiuta, prezent la ceremonia organizata in Cetate. "Daca administratia locala ne poate pune la cheie o cazarma in care sa ne mutam, Cetatea poate fi eliberata" - a spus Gadiuta intr-o confirinta de presa. Consiliul judetean a realizat, impreuna cu Agentia pentru dezvoltare a judetului (ADAR), un amplu proiect vizand demilitarizarea Cetatii. Proiectul DEMCON, din cadrul programului ECOS/OUVERTURE, a fost realizat de aradeni in parteneriat cu municipalitati din Polonia, Estonia si Grecia, unde mai exista astfel de cetati din fonduri PHARE. El va fi prezentat organismelor financiare europene, pentru obtinerea finantarii, in momentul in care Cetatea Aradului va fi eliberata de armata. Studiul initial a fost aprobat de Comisia Europeana.
Troasul va avea si el telefon - Virtual Arad News (c)1999In satele Troas si Caprioara, apartinand de comuna Savarsin, pana acum nu existau telefoane de nici un fel. Prin eforturile Primariei Savarsin, s-a gasit o solutie pentru aceste sate. Astfel, firma MOBILROM a pus in functiune un amplificator pentru telefonie mobila montat pe un pilon pe cetatuia de la Savarsin, la o inaltime de 125 de metri. Inaltimea a trebuit sa fie atat de mare pentru a depasi dealurile din jur. Acest sistem, chiar daca nu foarte accesibil, este util pentru aceste localitati care, duc lipsa mijloacelor de comunicatii de orice fel. In aceste sate va fi o persoana care va avea telefon pentru urgente (Salvare, Pompieri) de care vor putea beneficia toti satenii.
Pianistul Dan Grigore i-a fermecat pe melomanii aradeniEvenimentul stagiunii actuale a Filarmonicii aradene s-a consumat joi cand marele pianist Dan Grigore, aflat intr-o forma muzicala de zile mari, a adus in delir o sala arhiplina de melomani, fani ai maestrului, interpretand cuceritoarea "Rhapsody in Blue" de George Gershwin, sub bagheta dirijorului Valentin Radu, muzician american de origine romana si cu ani in urma discipol al eminentului pianist roman. Asteptat de peste un deceniu sa concerteze din nou la Arad, Dan Grigore a rascumparat peste masura timpul scurs, parand ca intre ultimul acord al aparitiei sale de acum zece ani (in Concertul nr.l de Liszt) si seara de joi n-a trecut decat o clipa. S-au revarsat pe claviatura torente, acorduri ucigase, un swing seducator, momente de rafinata poezie, o alternare de stari extreme luminate de viziunea unica, inconfundabila a virtuozului. Dan Grigore detine secretul patrunderii la esenta discursului muzical, fiind de data aceasta "american 100%". S-a jucat cu partenerii de dialog-orchestra-survoland cu gratie datele tehnice ale partiturii, si cu publicul caruia i-a oferit in final un Preludiu de Gershwin, ca bis. Ce isi poate dori mai mult un muzician? Dar melomanul impatimit?

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN, sau pentru a citi comentariile altor vizitatori !


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

new88.gif (2109 bytes)Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

 


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 1999 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}