title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Sambata, 23 octombrie 1999

BCR lider in sistemul bancar - Virtual Arad News (c)1999Banca Comerciala Romana a fost desemnata drept "cea mai buna banca din Romania in 1999", in cadrul clasamentului revistei economice americane Global  Finance la sectiunea "Piete in curs de dezvoltare", informeaza BCR. Un reprezentant al Global Finance, a declarat, referitor la bancile premiate: "Salutam aceste institutii care reprezinta excelenta si detin pozitia, de lider pe pietele lor. Ele s-au distins prin asigurarea unor solutii inovatoare si servicii de calitate superioara pentru clienti ". Selectia celei mai bune banci din fiecare tara a avut la baza interviuri cu analisti bancari de la Standard & Poor's, Moody's, Fitch IBCA si Thomson BankWatch, Global Finance luand decizia, in fiecare caz, dupa examinarea argumentelor si datelor prezentate de diferitele agentii. Institutiile bancare premiate sunt prezentate in editia din luna octombrie a revistei Global Finance. Directorul BCR Arad, Eugen Cristea, ne-a declarat ca: "Activitatea sucursalei Arad se desfasoara in conditii de maxima eficienta, in care criteriile de performanta si profesionalism sunt dominante in activitate. Numirea Bancii Comerciale Romane drept prima banca din tara nu trebuie sa mire pe nimeni, reteaua teritoriala fiind larga, iar problemele Bancorex-ului au indreptat multi clienti spre banca noastra".
Pe acest teren, BILLA va costrui un supemarketSe contureaza inca un proiect mare si important pentru orasul nostru care, iata, reuseste sa atraga investitori importanti. Este vorba despre cel al firmei austriece BILLA care a concesionat un teren de 15400 m.p. in zona 300 a cartierului Micalaca. Aceasta firma este foarte cunoscuta, avand reprezentante in peste 30 de tari din Europa si din lume, in urbea noastra fiind cea de a treia investitie puternica (din punct de vedere al capitalului adus. Reprezentantii investitorilor au preconizat ca peste 7 luni vor da in folosinta supermarket-ul. Pe langa acesta se va amenaja o parcare si un loc de joaca pentru copii. Investitia austriecilor este de 7 milioane de silingi si datorita lor un numar de aproximativ 150 de aradeni vor avea locuri de munca. Contractul nu a fost inca semnat, deoarece se asteapta intocmirea proiectului urbanistic, lucru care va mai dura o luna de zile. Daca numarul celor care vor investi in Arad va creste, vom afla peste cateva zile, deoarece Primaria organizeaza pe data de 21 octombrie 1999, o noua licitatie, la care s-au inscris mai multi doritori de a face ceva pentru orasul nostru. Investitia din orasul noastru este cu atat mai importanta cu cat concernul BILLA este unul de renume pe plan european, practic, Austria, tara de origine fiind impanzita cu un lant de magazine ce poarta aceasta sigla. Nu trebuie uitat ca investitia de la Arad este si o replica data concernului "Cash & Carry", care a deschis la Timisoara magazinul Metro. L.B., un concitadin ce s-a perindat prin Europa, ne-a declarat dupa ce a auzit aceasta veste: "Pentru noi aradenii, este un castig aceasta investitie si vom vedea ce inseamna comertul  adevarat, facut cu bun gust, rafinament si la preturi acceptabile".
FPS-ul aradean mai are de facut privatizari - Virtual Arad News (c)1999Prezenta de mai bine de sapte ani de zile pe firmamentul economiei romanesti a Fondului Proprietatii de Stat face ca toate privirile cetateanului sa fie indreptate asupra acestuia, fiecare dintre noi asteptand minuni de pe urma privatizarii.  Vanzarea societatilor de stat nu a reprezentat, asa cum se astepta, un plus de castig pentru muncitorul din fabrica, ci poate doar o marire usoara a potentialului de productie, stiind ca cei mai potenti investitori au patruns in economia romaneasca, aducand cu ei si piete de desfacere. Dar cum sistemul capitalist are la baza eficienta sau, in termeni largi, castigul, daca acesta nu exista in prima faza de preluare a societatii, din cauza lipsei de macrostabilizare si a inflatiei, nici salariile mai mari nu ar fi iustiticate si proprietarii  o stiu. Daca ar cauta sa mareasca lefurile nu numai ca si-ar greva bugetul de venituri si cheltuieli, ceea ce nu ar afecta foarte mult economia, dar ar crea un puseu inflationist printr-un stimul dat consumului. Asta pe fondul unei economii in regres, cu potenta financiara dubitabila. In portofoliul FPS au mai ramas acum doar acele societati ce nu prezinta mare atractivitate datorita debitelor mari la bugetul de stat si la furnizori, coroborat cu segmentul de piata redus pe care acestea functioneaza, facand din multe fabrici din Romania adevarate "balasturi". Spre deosebire de fostii guvernanti, actualii conducatori au considerat oportun sa nu mai "pompeze" bani la societatile care nu aduc profit si deci nu contribuie cu nici un ban la bugetul de stat. Ba, mai mult, il consuma. Decat sa sufere 22,5 milioane de cetateni, mai bine 500.000. In judetul Arad, FPS a avut o activitate destul de rodnica. In acest moment, doar 27% din portofoliu nu este valorificat. Printre cele care au ramas nevandute sunt: Astra-Calatori, Carne SA, UTA, TEBA si ARIS. Daca in cazul primelor doua pare-se ca nu vor fi probleme cu vanzarea, fiind vorba doar de o chestiune de timp, in cazul celorlalte trei exista oarece dificultati in vanzare. Acestea, datorita dimensiunilor lor, cat si a problemelor de lipsa de piata si financiare, sunt "cuiul lui Pepelea" al economiei aradene. Ritmul de privatizare in judetul Arad a fost bun, acesta numarandu-se printre fruntasele tarii, iar efectul derivat s-a putut observa in lipsa de convulsii sociale care macina la aceasta ora alte orase din tara, spre exemplu, Brasovul. Pana la finele anului, FPS va mai scoate la vanzare aproape 40 de societati, iar odata cu acestea si pachetele reziduale pe care FPS Arad le detine la societatile din domeniul agricol. Fara implicarea conducatorilor FPS reprezentanta din Arad nu avea randamentul scontat, societatile ARIS, TEBA si UTA avand nevoie de "clementa" guvernantilor pentru a putea fi valorificate. Doar asa s-a procedat si in cazul Sidex Galati, Rulmentul Brasov, Metrom Brasov, Roman Brasov etc. Altfel, adio vanzare si sa vedeti atunci conflicte sociale...
Consilierii locali au decis acordarea titlului de "Cetatean de onoare" lui Iosif ContaConsilierii municipali au decis, in sedinta ordinara de ieri, sa-i acorde titlul de "Cetatean de onoare al municipiului Arad" dirijorului Iosif Conta. Initiativa de acordarea a titlului ii apartine consilierului Tiberiu Novac, csre si-a sustinut ideea prin faptul ca renumitul dirijor s-a nascut in Barzava, iar de-a lungul anilor a valorificat folclorul acestei zone. "Socot ca putem sa-i aducem acest semn al recunostintei, cu atat mai mult cu cat, luna trecuta, Conta a implinit frumoasa varsta de 75 de ani" - a adaugat Novac. Iasif Conta s-a nascut in 14 septembrie 1924, iar astazi se afla in atentia lumii muzicale internationale, aprecierea valorii  sale artistice fiind concretizata, printre altele, de numarul mare de distinctii primite. In 1985 a fost numit director general artistic si prim dirijor al Filarmonicii de stat din Ismir, Turcia, insa si-a continuat activitatea in tara la pupitrul Orchestrei Nationale Radio si la catedra Conservatorului din Bucuresti. A dirijat de nenumarate ori si Orchestra Filarmonicii aradene. Conta va sosi in Arad duminica seara, urmand ca titlul sa-i fie oferit marti, in cadrul unei sedinte extraordinare a CLM.
Un grav accident langa SimandMiercuri seara, in jurul orei 23,00, la iesirea din localitatea Simand a avut loc un grav accident rutier, in care a fost implicat un autocamion inmatriculat in Ungaria, ce efectua pentru o firma italiana un transport de 600 de oi. Deplasandu-ne la fata locului, am putut constata ca autocamionul a fost distrus in intregime, soferul suferind multiple politraumatisme grave. El a fost transportat de urgenta la Spitalul judetean in stare critica. Potrivit declaratiilor date de sublocotenentul Adrian Motiu, din cadrul IPJ Arad, accidentul a avut loc ca urmare acumularii starii de oboseala si, probabil, adormirii la volan a soferului. Acesta a intrat, in tara in data de 19 octombrie, efectuand un drum pana la Cluj, unde a incarcat cele 600 de oi, urmand a se deplasa spre locul de destinatie. Autocamionul a parasit sensul de mers, intrand pe contrasens si oprindu-se intr-un copac aflat pe marginea drumului. Paznicii comunei Simand au ajuns primii la locul accidentului, reusind sa elibereze soferul si cele 600 de oi. S-au luat masuri ca oile moarte, aproxiamtiv 150, sa fie duse si transformate in faina proteica, iar cele ranite sa fie duse la abator. Pagubele produse sunt de ordinul sutelor de milioane de lei.
Dacia 22 octombrie - 28 octombrie Aventura in doi - (SUA)
Muresul 22 octombrie - 28 octombrie Faimosul Paparazzo - (ROM)
Arta 22 octombrie - 28 octombrie - Sala A Shakespeare in Love - (SUA)
Arta 22 octombrie - 28 octombrie - Sala B A sosit posta - (SUA)
Progresul 24 octombrie Singur acasa  3 - (SUA)

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN, sau pentru a citi comentariile altor vizitatori !


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

new88.gif (2109 bytes)Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

 


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 1999 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}