title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Luni, 15 noiembrie 1999

Ministrul Sanatatii - Haidu Gabor - a promis un tomograf performant- Domnule ministru, am inteles ca sunteti prima oara in orasul nostru. Prezenta dumneavoastra aici este revendicata acum de mai multe persoane, spuneti-ne, totusi, la invitatia cui va aflati in Arad?
- Este adevarat ca au fost lansate mai multe invitatii, inclusiv de catre Directia Sanitara, de mai bine de 2 luni. Am primit insa si invitatia celor de la AR-MEDICA si cea a Prefecturii si pentru ca nu am fost niciodata in aceasta zona am venit.
- Cum apreciati ca se prezinta unitatile sanitare ale municipiului, acum dupa vizitarea lor?
- Sa stiti ca eu nu m-am limitat doar la vizitarea lor, inainte de venirea aici eu documentandu-ma despre situatia din judetul dumneavostra. Dar este imbucurator ca, la bugetul pe care il avem la dispozitie, spitalele din orasul dumneavostra se prezinta bine, nu au datorii asa cum se intampla in alte judete. Se vede ca au fost gospodarite bine.
- Stim ca in programul dvs. a fost inclusa si vizitarea sediului viitoarei Policlinici din Micalaca. Aradenii isi pun mari sperante in darea ei ia functiune. Ne puteti da vesti bune in acest sens?
- Am vizitat aceasta policlinica si intr-adevar este remarcabila. Ar fi pacat sa nu fie finalizata, ea urmand sa fie o unitate deosebit de moderna . Voi analiza tot ceea ce se poate face in acest sens, saptamana viitoare cand, directorul Directiei Sanitare imi va prezenta documentatia.
-Vor avea sau nu aradenii, un computer tomograf?
- Am semnat deja toate contractele, asa ca in doua luni, la Spitalul Judetean se va pune in functiune un tomograf deosebit de performant, de care aradenii trebuie sa recunosc, au nevoie.
- Stim ca odata cu intrarea in vigoare a Legii patrimoniului, multe din spitalele aflate sub jurisdictia ministerului Sanatatii isi vor schimba stapanii. Ce se va intampla cu Spitalul Judetean Arad?
- Spitalele vor intra in administrarea Consiliilor locale sau Judetene. Si astazi la Arad, in prezenta d-lui Achim Alexa, vicepresedintele CJ, am discutat aceasta problema. Dar, mai mult la modul general, deoarece pentru ducerea la indeplinire a acestui lucru trebuie sa si dispunem de fondurile necesare. Asadar, problema inca nu este pe deplin rezolvata, chiar daca noi am solicitat inventarierea tuturor unitatilor spitalicesti .Cu fondurile inca nu este foarte clar...
- Totusi, daca Spitalul Judetean va intra in administrarea CJ, cine va sustine financiar activitatea acestuia si cine va coordona conducerea spitalului, avand in vedere ca cei din Consiliul Judetean nu sunt nici medici si nici nu au lucrat in domeniu?
- Conform legii, Consiliul Judetean va putea sa numeasca un consiliu de administratie si prin concurs, viitoarea conducere a spitalului. Fondurile banesti trebuie sa vina de la Casa de Asigurari pentru Sanatate.
- Asta inseamna ca cei de la Consiliul Judetean vor putea hotara restructurarea sau chiar desfiintarea anumitor sectii ale spitalului?
- Da.
- Nu credeti ca totusi, cei care lucreaza in spital cunosc mai bine problemele spitalului si sunt cei mai indreptatiti sa-si organizeze munca?
- Sa stiti ca eu am vazut in Franta un spital condus de maici...
- Stim ca odata cu preluarea datoriilor spitalelor de la Ministerul Sanatatii de catre CNAS, au fost preluate si programele ministerului Sanatatii. Ce se va intampla cu acestea, tinind cont de faptul ca si pentru plata datoriilor CNAS a declansat un adevarat scandal?
- Conform intelegerii, CNAS trebuie sa finanteze si aceste programe, insa, s-ar putea ca o parte din ele sa le sustinem si noi.

A consemnat Camelia Tuduce Berar
La ARIS s-a reluat lucrul...Liderii sindicatelor si conducerea SC ARIS SA s-au deplasat. vineri, 12 noiembrie, la Bucuresti, pentru a discuta cu reprezentantii Ministerelor Industriei, Finantelor si Muncii despre o posibila recapitalizare a fabricii. Salariatii intreprinderii de masini-unelte au intrat in greva generala in data de 3 noiembrie, nemultumiti ca nu-si primisera salariile din luna septembrie (care, in cele din urma, au fost totusi acordate). Sindicalistii au solicitat si solutionarea problemei incalzirii in fabrica (de trei ani, societatea este debransata de catre CET, din cauza neplatii contravalorii agentului termic), demisia actualei conduceri a societatii, pe care o acuza de incalcarea unor prevederi ale contractului colectiv de munca si clarificarea situatiei fondurilor de asigurari de sanatate si de sanatate. Ministerul Industriei si Comertului a propus emiterea unei Ordonante de urgenta, prin care SC ARIS SA sa fie creditata cu suma de 20 miliarde lei. S-a ajuns la aceasta hotarare constatandu-se ca, desi ARIS are pierderi foarte mari, in intreprindere exista si un centru de profit vizbil, care are comenzi pentru export. Pentru ca el sa functioneze, este nevoie de o infuzie de capital. Ramane doar ca FPS sa dea curs acestei propuneri, pentru ca banii trebuie eliberati din vistieria acestuia (fondul pentru privatizare). "Ministerul Industriei a facut propunerea de creditare inca de acum doua luni, ea fiind semnata de chiar ministrul Radu Berceanu - ne-a declarat Stefan Lacsan, liderul Sindicatului Liber de la ARIS. Dar, presedintele FPS nu a fost de acord sa ni se dea bani, spunand ca solutia optima e privatizarea. Care nu a fost initiata inca, FPS ar urma sa garanteze pentru suma respectiva, ea fiind eliberata de o banca comerciala, probabil BCR. Banii ar fi suficienti pentru reluarea ciclului de productie, astfel incat fabrica sa iasa cu bine din iarna". In urma discutiilor de la Guvern, incepand de astazi, cei o mie de sindicalisti de la ARIS vor suspenda greva generala si vor astepta aprobarea Ordonantei de urgenta referitoare la acordarea creditului pentru societate. "Sa vedem cum vor decurge lucrurile. Daca pana lunea viitoare, in 22 XI ordonanta nu se va emite, s-ar putea sa reluam actiunile de protest" - a adaugat liderul sindical. SC ARIS va intra, de la 1 ianuarie 2000, intr- un program de restructurare, care prevede, insa, si disponibilizari de personal, cu salarii compensatorii, conform OUG nr. 98/1999.
Hotelul Astoria este foarte solicitat de straini - Virtual Arad News (c)1999Daca in urma cu un an de zile cererile pentru petrecerea unui revelion la un hotel dintr-un oras ca Aradul erau modice, probabil ascensiunea urbei noastre in domeniul economic in ultimul an a facut ca in 1999, solicitarile sa depaseasca cu mult oferta celui mai de vaza hotel din Arad, Astoria. Printre persoanele ce vor sarbatori aici trecerea in anul 2000, se numara si o pleiada de oameni de afaceri straini ce au investit deja in Arad sau sunt in relatii de corespondenta cu firmele ce si-au plasat banii in orasul nostru. Aproape jumatate dintre cei ce au ales Astoria pentru a marca trecerea in ultimul an al acestui mileniu sunt straini. Dintre acestia fac parte si colaboratorii concernelor Trinity Industries din SUA (care au achizitionat pachetul majoritar de actiuni de la S.C. Astra Vagoane S. A.), Lucas (fabricant de ansamble si subansamble auto), Billa (care va inaugura in cel mult opt luni de zile un supermarket de proportii la Arad) etc. Numarul total al persoanelor care vor face in acest an revelionul la Astoria este de 270. "Solicitarile au inceput de-o luna si deja nu mai sunt locuri" - ne-a spus Constantin Bija, directorul general al societatii. Chiar daca prezenta strainilor abunda, preturile practicate de S.C. Continental Astoria S.A. nu vor depasi 1,2 milioane de lei / persoana, suma in care se include meniul si programul special pregatit pentru revelion. Spre satisfactia noastra, a locuitorilor acestui oras, banii cheltuiti de turistii veniti sa petreaca revelionul in Arad vor imbogati austerul buget local, fapt ce ne da convingerea ca anul viitor vom avea drumuri mai bune, strazi mai luminate sau gunoaie mai putine.
Englezii au vizitat Liceul "Moise Nicoara"Timp de aproape 10 zile, Liceul, Teoretic "Moise Nicoara" a fost gazda unui grup de 15 elevi din Anglia de la Colegiul Aquinas din Manchester, ei locuind la colegii lor din clasa XI-a A. Acest schimb cultural se afla la a V-a editie, urmand ca in luna ianuarie 2000 clasa a Xl-a A sa intoarca vizita colegilor englezi. In timpul vizitei, elevii englezi au facut o excursie pe Valea Prahovei timp de trei zile, dupa care au fost la Manastirea Bodrog si au fost condusi intr-un tur al Aradului. Poate cel mai interesant moment a fost seara traditionala romaneasca desfasurata la Beliu, unde s-a ascultat muzica populara interpretata de Petrica Pasca si s-au consumat preparate culinare cu specific romanesc, de care englezii s-au aratat foarte incantati. Ei au fost insotiti de patru cadre didactice, iar din partea Liceului "Moise Nicoara", de bunul mers s-au ocupat Simona Stiger, diriginta clasei a XI-a A si profesori de la cateara de engleza. Si pe aceasta cale comitetul de parinti doreste sa multumeasca celor care au facut posibil acest schimb cultural: BCR, Trinom, Mediagraf, Carne SA, Atic Artexin.
Aradeanul Ienei este noul antrenor al echipei nationaleMembrii Comitetului Executiv al Federatiei Romane de Fotbal au validat, vineri, cu unanimitate de voturi, propunerea presedintelui FRF, Mircea Sandu, ca antrenorul Emeric Ienei sa-l inlocuiasca pe Victor Piturca la conducerea tehnica a echipei nationale a Romaniei. Ienei va prelua conducerea echipei nationale de la inceputul anului viitor, membrii Comitetului Executiv fiind de acord ca el sa-si continue activitatea la Steaua pana pe 9 decembrie, data la care echipa militara va disputa mansa secunda a turului III al Cupei UEFA, cu formatia Slavia Praga. Emeric Ienei va semna un contract cu Federatia Romana de Fotbal pana in luna iulie a anului 2002, dupa incheierea Cupei Mondiale din Coreea de Sud si Japonia. Presedintele Mircea Sandu a declarat ca Ienei a fost primul si singurul dintre candidatii la functia de antrenor al echipei Romaniei cu care a discutat joi seara, in jurul orei 20.40. Sandu a precizat ca alegerea lui Ienei a fost motivata de performantele sale ca antrenor si de relatia foarte buna pe care o are cu jucatorii echipei nationale. Sandu i-a instiintat, joi, dupa ora 21.00, pe 14 dintre membrii Comitetului Executiv despre discutiile pe care le-a purtat cu Emeric Ienei. Doi dintre membrii Comitetului Executiv nu se afla in tara: Marian Albu, trezorierul FRF, se afla in Belgia si Olanda pentru a inspecta posibilele locuri de cantonament ale echipei Romaniei, iar vicepresedintele FRF, Dan Petrescu, este observator din partea UEFA la meciul Scotia - Anglia, care se va disputa sambata. Ienei a afirmat ca este o onoare sa revina dupa 10 ani la conducerea tehnica a echipei nationale. "Aceasta numire este o incununare a carierei mele", a spus noul selectioner. Pentru postul de antrenor al echipei nationale au mai candidat Mircea Lucescu, Anghel Iordanescu, Ladislau Boloni si Florin Halagian. In urma cu o saptamana, Comitetul Executiv a hotarat, cu 12 voturi "pentru" si patru "impotriva", inlocuirea lui Victor Piturca din functia de antrenor al echipei nationale. Emeric Ienei s-a nascut pe 28 martie 1937, la Arad. A inceput sa joace fotbal la varsta de 9 ani, fiind legitimat la echipa IT Arad. In anul 1956 s-a transferat la CCA (actuala Steaua Bucuresti), unde a jucat pana in anul 1969. Cu Steaua a castigat de trei ori campionatul, editiile 59/60, 60/61 si 67/68 si de patru ori Cupa Romaniei, editiile 61/62, 65/66, 66/67 si 68/69. Intre anii 1969 si 1971, a evoluat ln Turcia, la echipa Kasserispor. A imbracat de 12 ori tricoul primei reprezentative. Ienei a debutat ca antrenor, in anul 1971, la Centrul de copii si juniori al clubului Steaua. In vara anului 1975, Ienei a devenit antrenor principal al echipei de seniori a clubului Steaua, cu care a castigat eventul, campionat - cupa, in sezonul 1975/1976 si titlul de campioana in 1977/1978. A mai antrenat formatiile FC Bihor (1978-1981) si CS Targoviste (1981-1982). In anul 1983 a revenit la Steaua Bucuresti, echipa cu care a castigat Cupa Campionilor Europeni pe 7 mai 1986, la Sevilla. In acea perioada a mai castigat, cu Steaua, doua titluri nationale, in sezoanele 84/85 si 85/86 si o Cupa a Romaniei, editia 84/85. Din toamna anului 1986, a preluat conducerea tehnica a echipei nationale a Romaniei, cu care a reusit calificarea la Cupa Mondiala din Italia. In anul 1990, tricolorii reusind atunci, pentru prima oara in istoria fotbalului romanesc, sa depaseasca faza grupelor. Dupa Cupa Mondiala din Italia, Ienei revine la Steaua, pe care o va mai antrena in trei perioade, 1990-1991, 1993- 1994 ( castiga un nou titlu national) si din octombrie 1998 si pana in prezent. In perioada 1991-1992, Ienei a pregatit echipa nationala a Ungariei. In sezonul 1996/1997, Ienei a antrenat echipa Universitatea Craiova, din etapa a VIII-a si pana la sfarsitul turului de campionat.  In perioada ianuarie-noiembrie 1997, Ienei a fost secretar de stat in Ministerul Tineretului si Sportului. De la inceputul anului 1998 si pana la sfarsitul lunii octombrie 1998, el a indeplinit functia de director tehnic al Federatiei Romane de Fotbal. Este maestru emerit al sportului si profesor de sport.

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN, sau pentru a citi comentariile altor vizitatori !


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

new88.gif (2109 bytes)Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

 


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 1999 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}