title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Vineri, 15 octombrie 1999

Adrian Vasiliu apreciaza calitatea justitiei aradeneMiercuri dimineata, la Tribunalul Arad a avut loc prima infatisare in procesul prin care Mihai I, ex-regele Romaniei, cere restituirea Castelului de la Savarsin. Pentru aceasta Mihai I a chemat in judecata Ministerul Finantelor, Regia Autonoma Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat Bucuresti si Sucursala acestei regii de la Olanesti. Prezenta la proces, reprezentanta Ministerului Finantelor a solicitat amanarea cauzei, in vederea pregatirii apararii. "Solicitand aceasta amanare Ministerul Finantelor isi exercita in mod abuziv un drept procesual", a ripostat Adrian Vasiliu, avocatul regelui Mihai. In replica reprezentanta Regiei Autonome Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat Bucuresti a invocat in favoarea amanarii art. 114 din Codul de procedura civila. Acest articol stipuleaza ca presedintele completului de judecata trebuie sa fixeze un termen de cel putin 30 de zile pentru a putea fi indeplinita procedura de citare. Prin urmare nu s-a intrat in fondul problemei, completul de judecata format din judecatorii Ioan Trifa, presedintele sectiei civile si dr. Aurelia Cotutiu amanand cauza pentru data de 10 noiembrie 1999, ora 11,00. La iesirea din sala de judecata, Adrian Vasiliu, avocatul fostului suveran Mihai I ne-a declarat in exclusivitate: "Sunt foarte impresionat de civilitatea cu care se judeca aceasta cauza la Tribunalul Arad, mult superioara fata de situatia din Bucuresti sau alte instante din tara. Consider ca acest proces a debutat corect din punct de vedere procesual, existand conditii sa se desfasoare si in continuare la fel de corect. Instanta a ridicat o exceptie referitoare la competenta Tribunalului de a judeca aceasta cauza, exceptie care va fi solutionata data viitoare. Eu spun ca Tribunalul Arad este competent sa judece cauza. In privinta rezultatului sunt optimist, altfel nici nu m-as fi angajat in proces. Lucrurile ar putea fi transate, in baza documentelor de la dosar chiar si la un singur termen," La intrebarea de ce a asteptat ex-regele Mihai noua ani pentru a-si revendica averea, avocatul Vasiliu ne-a spus: "Regele Mihai a considerat ca in toti acesti ani ar fi fost necesara o lege speciala pentru toti cetatenii care sunt in situatii similare. Vazand ca nu apare o asemenea lege, a inteles sa-si exercite dreptul de a cere ceea ce i se cuvine si i-a fost luat in mod abuziv. Este o chestie juridica, nu are nimic politic. In Bulgaria, Curtea Constitutionala, la cererea Procurorului General a considerat neconstitutionale legile prin care au fost confiscate bunurile imobiliare ale familiilor fostilor tari ai Bulgariei. La noi aceasta nedreptate poate fi reparata de instantele de drept comun! In demersul nostru ne-ar putea incurca doar mentalitatile gresite si amestecul in proces al elementelor straine de puterea judecatoreasca, de pilda, a politicului".
25 de transfugi din Bangladesh opriti la NadlacLa un control riguros efectuat intr-un tir care venea din Bucuresti, miercuri, la ora 5,30,  politistii de la Punctul de trecere a frontierei din Nadlac au descoperit, nici mai mult, nici mai putin decat 25 de pasageri clandestini. Acestia au fost scosi la lumina dintr-o ascunzatoare a tirului respectiv, unde cei 25 de negri stateau pititi, aproape fara aer. Colonelul Ioan Maris, cel care a condus operatiunea de depistare a grupului de infractori, a constatat ca toti acesti pasageri provin din Bangladesh si doreau sa emigreze ilegal in Germania. Acestia au fost imbarcati in Capitala, platind pentru aceasta "excursie" bani grei soferului de Tir pentru ai trece frontiera spre Vest. De la purtatorul de cuvant al Politiei de Frontiera Arad, maior Teodor Gheorghe Bozga, am aflat ca este cea mai mare captura de acest fel in anul curent. "De la intai iulie pana in prezent au fost retinuti 304 de transfugi. Dintre acestia, la 123 li s-a intocmit dosare penale." - ne-a declarat Teodor Bozga. In cursul zilei de ieri, cei 25 de transfugi au fost prezentati Parchetului de pe langa Tribunalul Arad, care a emis mandate de arestare, in vederea efectuarii cercetarilor. Daca se gasesc vinovati, acestia risca o pedeapsa cu inchisoare de la 2 la 7 ani.
Chiar daca acum sunt balarii, aici va fi in curand un super-marketVocile care dadeau ca sigura construirea unui super-market in Arad au avut dreptate. Ieri, la Primaria Arad, cea de a doua licitatie pentru terenul pe care se va construi viitorul magazin, a fost castigata de catre firma austriaca Billa, cea care are peste 30 de filiale in toata lumea. Aceasta a reusit sa obtina din partea primariei 15.000 de metri patrati, undeva in spatele zonei 300. Licitatia s-a adjudecat la pretul de 40 de marci germane pentru un metru patrat de teren. Super-marketul  va "acoperi" 3.000 de metri patrati. Langa magazin vor fi amplasate o fantana arteziana si o parcare. Investitia austriecilor, in Arad, va fi de aproximativ 7 milioane de silingi, reprezentand a treia mare investitie facuta de vreo firma straina in municipiul nostru. La sapte luni dupa inceperea constructiei, magazinul va fi dat in folosinta. Primarul Valentin Neamt ne-a declarat ca este foarte satisfacut de contractul incheiat si ca, in sfarsit, aradenii vor avea un magazin de talie occidentala.
Dorin Sbarcea - director general executiv la Banca PhoenixPrezenta in orasul nostru a oricarui factor de venit nu poate decat sa bucure autoritatile locale, pentru ca, odata cu votarea in Parlament si introducerea Legii Autonomiei Locale, o parte din banii produsi de o astfel de institutie de pe raza judetului Arad iau calea bugetului local, imbogatindu-l. Aparitia unei a doua banci cu sediul central in Arad, anume Banca Populara Phoenix, face din acest oras unul cu perspectiva economica, pentru ca altfel consortiile bancare nu si-ar fi investit banii intr-un loc unde acestia sa nu produca plusvaloare. Desi nu s-a asezat de mult timp in piata bancara, Banca Phoenix isi continua repede ascensiunea prin dezvoltarea retelei teritoriale de sucursale cum ar fi: sucursala Sebis, Nadlac, Ineu si Lipova. Cladirile de la sucursalele Lipova si Sebis sunt proprietatea bancii si vor fi incluse in capitalul social, iar dorinta diriguitorilor de aici este ca: "Sa achizitionam toate sediile noastre din teritoriu ", asa cum ne declara Mike Olari, presedintele bancii. Deschiderea Bancii Phoenix catre persoanelc fizice este mult mai larga prin specificul operatiunilor de depozitare si creditare care au ca orientare cetatenii tarii, dar atat depozitarea cat si creditarea se face aici cu o anumita prudenta bancara. Prin flexibilitatea deciziei, precum si prin operativitatea accesului la credite si deopotriva la depozite, Banca Phoenix reprezinta un concurent serios pentru celelalte banci din orasul nostru. Directorul general executiv, Dorel Sbarcea declara: "Dorim sa formam un holding bancar, in care sia cuprindem pe langa banca si o societate de asigurare, si reasigurare. ". Casa de schimb valutar functioneaza deja la parametrii stabiliti, iar societatea de asigurare - reasigurare se afla in tratative avansate cu renumita firma General Electric, pentru o colaborare in domeniul reasigurarilor. Depozitele pe care persoanele fizice le pot constitui variaza intre o dobanda de 65 %/luna si ajung pana la 70 % pe o perioada de 12 luni. Se poate observa ca nivelul dobanzilor este mai ridicat (cu cateva puncte procentuale), decat la celelalte banci comerciale, fapt ce stimuleaza economisirea. Pentru a intra in posesia cre- ditului, solicitantul trebuie sa indeplineasca cateva conditii: daca solicita un credit de maximum 10 milioane lei nu are nevoie de garantii imobiliare, dar este nevoie de doi giranti in cazul familiilor si trei giranti in cazul persoanelor fizice individuale; * pentru sume ce depasesc 10 milioane lei solicitantul are nevoie de ipoteca imobiliara; * venitul persoanei creditate trebuie sa fie dublul ratei plus cel al primei dobanzi aferente; * creditul se acorda pe o perioada de un an de zile pentru consum sau achizitionarea unui bun de larg consum; * bunul ce se doreste sa fie achizitionat trebuie asigurat la o societate de asigurari agreate de catre banca etc. Ca orice institutie ce se respecta, cu atat mai mult cu cat este o banca cu capital autohton, Banca Phoenix Arad are urmatorul logo: "O banca aradeana, pentru aradeni" Acest fapt s-ar putea traduce prin prezenta in sediul bancii a tuturor birourilor necesare pentru ca solicitantul creditului sa dispuna cat mai rapid de banii solicitati. Acest fapt reprezinta un avantaj daca tinem cont ca majoritatea bancilor solicita numeroase acte in momentul in care o persoana are nevoie de bani si este nevoie de cateva deplasari incomode pentru a completa corect toate formularele. Daca la o alta banca clientul pierde cateva zile pentru a intra in posesia  banilor solicitati, la Phoenix procesul dureaza doar cateva minute.
Directorul Dorin Frandes informeaza presa...Astazi, Orchestra Filarmonicii va pleca intr-un turneu la Munchen, in Germania. Concertul de ieri, s-a desfasurat sub bagheta dirijorului Dorin Flandes. Spectatorii au urmarit Uvertura la opera "Oberon" de Carl Maria Weber si Simfonia a II- a de Robert Schumann, iar momentul solistic a fost prezentat de pianistul Matthias Schultheiss din Germania in Concertul nr.1 pentru pian si orchestra de Frederic Chopin. Mattias Schultheiss s-a nascut in anul 1971 la Munchen. A inceput studiul pianului la varsta de 9 ani cu Hermine Krafft si din anul 1983 cu Valter Krafft. Prin acesti profesori a luat contact cu scoala pianistica romaneasca. In fiecare an, profesorul Walter Krafft, care este roman dar care s-a stabilit in Germania, invita cate o orchsestra din Romania, sa ii acompanieze discipolii, la Munchen. Anul   acesta, este randul orchestrei Filarmonicii din Arad. Spectacolul pe care aradenii l-au urmarit ieri, va fi prezentat astazi in una din cele mai celebre sali de concerte din Germania, Hercules Sal. Dorin Frandes, directorul Filarmonicii de stat Arad, a declarat: "Toate cheltuielile pentru acest turneu au fost suportate de organizatorii din Germania, si trebuie, sa spunem ca acestea se ridica la aproximativ 50.000 DM. Programul concertului pe care il vom prezenta in turneu este ales de profesorul Walter Krafft. De asemenea, tot el a stabilit numarul oamenilor din orchestra, care vor fi in numar de 51. Pentru a canta Simfonia a II-a de Schumman, cea mai grea simfonie a lui Schuman ar fi nevoie de cel putin inca 20 de cordisti, insa credem ca orchestra a fost aleasa in aceasta formula din motive financiare si speram ca ne vom descurca."

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN, sau pentru a citi comentariile altor vizitatori !


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

new88.gif (2109 bytes)Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

 


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 1999 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}