title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe locul ?.
Daca v-au placut stirile Virtual Arad, apasati aici:

Stirile Zilei

Marti, 9 februarie 1999

Aeroportul International Arad - Virtual Arad News (c) 1999"Pe fonduri Phare exista un proiect in ce priveste finalizarea terminalului CARGO, de pe Aeroportul International Arad", ne spunea directorul Aeroportului, dl. Gheorghe Udrescu. De asemenea, si Ministerul Transporturilor, in domeniul infrastructurilor de transport, sustine proiectul de dezvoltare a terminalului CARGO, agreat si de Comunitatea Europeana. De fapt, acesta este si singurul proiect privind infrastructura de transporturi. Acest proiect e extins pe o perioada de doi ani, 1999-2000, cu finalizarea studiului de fezabilitate si proiectare pana la finele lunii august. Inceperea lucrarilor se va face in vara, urmand ca acestea sa fie finalizate la sfarsitui anului 2000. Valoarea totala a lucrarilor la terminalul CARGO este de 2 milioane ECU, pe fonduri PHARE, si o diferenta de 666.667 ECU, asigurata de Consiliul Judetean. Astfel, transportul aerian de marfa se realizeaza prin terminalul CARGO. "Marfa va fi depozitata in hale special amenajate. Aici vor poposi marfuri care au destinatia Arad sau zonele limitrofe. Dar si marfa aflata in tranzit. Se face controlul vamal, apoi marfa se incarca in TIR-uri si este transportata catre destinatar", a conchis dl. Gheorghe Udrescu. Avantajele unui astfel de terminal CARGO sunt extraordinare pentru judetul Arad. E o adevarata poarta de dezvoltare pentru intreg vestul tarii. Pentru inceput terminalul va fi operational doar pentru Europa, Asia si Orientul Mijlociu. Aceasta deoarece pentru legaturile de peste ocean ar fi nevoie de marirea pistei de aterizare - decolare cu inca 500 metri. Directorul Aeroportului ne-a mai informat ca: "Terminalul CARGO e proiectat sa se realizeze in zona libera de pe aeroport. Va beneficia astfel si de facilitatile zonei libere." In Romania se mai executa transport aerian de marfa pe Aeroportul International Otopeni si ceva de genul acesta pe Timisoara. Insa un adevarat terminal CARGO va exista doar la Arad. In mod cert, Aeroportul International Arad va fi asociat (fiind societate comerciala) pentru exploatarea terminalului CARGO. Dintr-un numar de 176 ha, cat detine, S.C. Aeroportul a cedat zonei libere 15 ha. Terminalul CARGO se va situa undeva pe aceste 15 ha.
Inzapezire Zapada care s-a abatut atat pe raza municipiului cat si in judet a determinat perturbari, in principal pe caile de transport. Iata care era situatia, aseara in judetul Arad :

Pe Drumurile Nationale au fost probleme din cauza ninsorii pe soseaua Arad-Timisoara (la Vinga), acolo unde un tir a derapat iesind de pe carosabil. Astfel ca, timp de aproape patru ore circulatia s-a desfasurat pe o singura banda. Utilajele sunt pe drumurile nationale, actionand in vederea deszapezirii zonelor afectate. Drumul Arad - Timisoara se parcurge in ... doua ore.

Se actioneaza din plin. Pe drumurile judetene au fost scoase utilajele specifice pe urmatoarele trasee: Arad- Horia - Siria. Pana la krn 32 pe DS 709 Arad - Masca. Dar si pe Masca - Maderat (DC 68). Aseara se lucra intens si circulatia era deosebit de grea pe drumul Vinga - Mailat - Manastur. Tractoare cu plug actionau pe DJ Arad - Felnac - Secusigiu dar si pe Lipova - Arad (pe DJ 682). O situatie deosebit de grea era intre Neudorf si limita judetului Timis, pe D.J. 691. Zapada nu a ocolit nici zona Lipova - Zabalt sau D.J. 793 Sintea Mare - Cermei. Totusi, comandamentul drumurilor judetene era optimist.

Se circula (inca) normal. In ce priveste circulatia autobuzelor de la Autogara Arad, am fost informati ca nu erau evenimente deosebite. Doar blocajul de la Vinga a intarziat putin circulatia conform orarului.

Statia CFR. Nici trenurile n-au avut intarzieri substantiale. Deocamdata se circula normal insa zapada se pare ca nu vrea sa se opreasca. Toate intarzierile.s-au incadrat in limite normale.

Aeroportul a fost inchis. Pe Aeroportul International Arad stratul, de zapada era destul de gros. Initial a fost dezapezita platforma. Intre orele 14,00 - 17,00 a fost oprita activitatea.pe aeroport, fiind inchis timp de trei ore, atunci cand a fost deszapezita pista de aterizare-decolare...

Iarna la Moneasa - Virtual Arad News (c) 1999La Moneasa se poate ... schia! Aseara la Gurahont stratul de zapada atingea 4 cm in timp ce la Moneasa dupa ce ninsoarea nu s-a oprit toata ziua, stratul era de circa 15 cm. Solul fiind inghetat, de la receptia hotelului Moneasa am inteles ca amatorii de schi pot vizita cu incredere pista de la Moneasa.

Multe tamponari... Ofiterul de serviciu al Politiei aradene ne-a informat ca pe langa incidentul de la Vinga s-au inregistrat multe tamponari usoare.

Opt fracturi! La Ambulanta au fost extrem de multe solicitari telefonice. Daca in intervalul a 12 ore sunt de obicei 60 - 70 solicitari, ieri, s-au consemnat peste 120 de solicitari. De asemenea, au fost opt internari cu fracturi din pricina zapezii. Se pare ca pe aradeni ninsoarea de afara i-a prins putin pe picior gresit. Pe unii doar gipsul ii mai salveaza...

Inmultirea cazurilor de trafic de stupefiante la frontiera romano-maghiara este cauzata, in primul rind, de lipsa de informatii si mijloace tehnice si nu de neglijenta vamesilor romani, a declarat, directorul Regionalei Vamale Arad, Stefan Rabotka. Directia Regionala Vamala Arad a primit, anul trecut, printr-un program finantat de PHARE, un autovehicul special pentru controlul bagajelor, cu sistem de raze X, insa acesta este utilizat doar in vama Nadlac deoarece nu este inscris inca in circulatie si nu poate fi folosit in toate vamile judetului, a precizat sursa citata.

Penuria de investitii de care sufera judetul si orasul nostru face ca odata cu Legea finantelor publice locale, in care jumatate din impozitele pe salarii sunt distribuite municipiilor si judetelor, banii pentru investitii si pentru nevoi sa fie tot mai putini. Constrangerea institutiilor sa plateasca mai mult nu trebuie facuta si nu-si are rostul daca exista societati puternice care sa-si plateasca darile si care sa umple activul judetului. De aceea, ne bucura construirea unei fabrici de tigarete in orasul nostru, de catre societatea maghiara SCV Tabac, fabrica ce se va da in folosinta in decursul lunii martie, urmand ca in prima faza sa absoarba 60 de angajati iar dupa aceea, in functie de necesitati, numarul acestora sa creasca. Cu siguranta, avem nevoie de astfel de investitii private, bunastarea locuitorilor urbei noastre fiind strans legata de abilitatea alesilor in a atrage investitii de calibru in Arad.

La o parte din chioscurile de difuzare a presei din orasul nostru. s-au pus in vanzare, de vreo doua zile micile obiecte pe care le oferim, in semn de respect si devotiune, femeilor iubite, in prima zi a lunii martie. Martisoarele aparute pe piata, sunt, deocamdata, de un singur tip (semnifica initialele numelor) si costa 3000 de lei. N.C., vanzatoare la un punct de difuzare a ziarelor din cartierul Aurel Vlaicu, ne-a declarat: "In zilele urmatoare vom primi mai multe feluri de martisoare. Oricum, de cand le-am expus nu am vandut nici o bucata." Intrebata daca preturile acestora vor mai scadea, vanzatoarea a replicat: "Cum sa scada? Credeti ca pretul lor scade si urca precum valoarea benzinei. Nicidecum. Martisoarele au pret fix". Ieri, in piata agroalimentara de la "Fortuna", o batranica avea expusa o "marfa" care, de asemenea, vestea venirea primaverii. Pe o bucata de masa, femeia incerca sa vanda zece buchetele de ghiocei. Buchetelul era format din trei fire de floare si costa o mie de lei. Pensionara, cu toate ca a sperat sa-si vanda toata marfa, dupa cateva ore de stat in piata a reusit sa dea un singur buchetel de ghiocei.


Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN, sau pentru a citi comentariile altor vizitatori !


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? Nici o problema! O veti gasi in arhiva VAN.


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini
Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat.


[Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 1999 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}