title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Vineri, 8 octombrie 1999

Primarul Valentin Neamt impotriva hotararii GuvernuluiPrimarul municipiului Arad a surprins populatia si intreaga mass-media odata cu prima vizita facuta de ministrul ungar al justitiei, Ibolya David, in orasul nostru, atunci cand a fost lansata ideea Parcului Reconcilicrii romano-maghiare. Valentin Neamt s-a opus acestei idei, repetand opinia contrara intelegerii dintre cei doi prim-ministri, roman si maghiar. Iar daca ieri nu s-a pus nici o piatra de temelie, faptul i se datoreaza, in mare masura domnului primar. Mai mult, demonstrand ca ramane consecvent ideii de respingere a Parcului Reconcilierii de pe teritoriul municipiului, primarul a trimis, ieri, Guvernului Romaniei, o reclamatie administrativa prin care solicita revocarea hotararii nr.793 din 30 septembrie 1999, pe motiv de nelegalitate. In adresa se spune ca "aceasta hotarare este nelegala si netemeinica", intrucat, la punctul 5 din anexa Legii nr. 213/1998 se prevede ca domeniul public al statului cuprinde terenurile care au apartinut de acest domeniu inainte de 6 martie 1945. Avand in vedere ca o hotarare de guvern nu poate modifica o lege, precum si faptul ca "din analiza situatiei juridice a imobilului inscris in CF nr-193 Muresel nr.top. 385/169/C/2/3 reiese ca la pozitia 88" suprafata de 3701 mp. rezultata in urma parcelarii conform Dispozitiei nr.106/1993 a Consiliului Local al Municipiului Arad se reinscrie in favoarea fostului proprietar de sub B3, care este Comunitatea Orasului Arad, conform inscriptiei din 1910. Cu alte cuvinte, terenul in cauza nu este proprietatea statului roman, deci Guvernul nu avea dreptul sa dispuna de el.
Linia Arad - Frankfurt va fi inaugurata la 1 noiembrieAradul va fi legat direct de cel mai mare aeroport din Europa, ca numar de pasageri, respectiv de cel din Frankfurt. Inaugurarea acestei noi curse externe, a patra care opereaza pe aeroportul nostru, va avea loc la data de intai noiembrie, odata cu trecerea la orarul de iarna. Directorul Aeroportului Intemational Arad, Gheorghe Udrescu, a declarat ca infiintarea acestei relatii a fost solicitata de numerosi oameni de afaceri germani. Udrescu a precizat ca, saptamanal, vor exista doua curse spre Frankfurt, respectiv in fiecare marti si joi. De asemenea, directorul Aeroportului a anuntat infiintarea, la cererea partii italiene, a liniei aeriene Arad - Pescara. Aceasta va fi operationala din primavara si este a treia relatie de zbor intre orasul nostru si Italia.
Dl. Jucu, presedintele ACR Arad cere exigenta - Virtual Arad News (c)1999Conducerea Automobil Club Roman - filiala Arad este ingrijorata de "escaladarea tot mai periculoasa a unor manifestari de grava iresponsabilitate si inconstienta la volan" care au generat in ultima vreme accidente de circulatie cu consecinte dintre cele mai dramatice. Este vorba de anumiti reprezentanti ai vietii social-politice sau artistice implicati in accidente rutiere. "Astfel de indivizi, nu o data cu ochii injectati de alcool, transforma strazile oraselor ca si drumurile publice din afara localitatilor intr-un soi de feuda proprie, unde isi descarca agresivitatea animalica si accesele de comportament antisocial, prezenta lor in trafic constituind permanent un foarte periculos atentat la sisuranta si integritatea fizica a covarsitoarei majoritati a participantilor la circulatia rutiera" - se arata intr-un comunicat transmis redactiei noastre de ACR. Conducerea institutiei spune ca, in ultimele luni, mai multe echipaje de interventie pe care le detine in toata tara au fost de fata la evenimente rutiere in care au fost implicati cunoscuti miliardari, V.I.P.-uri politice sau artisti. "Recent, am fost din nou ntartorii unui astfel de caz cantaretul Vali Stelian s-a urcut la volan cu o imbibatie alcoolica ce putea fi periculoasa si pentru mersul pe doua picioare, ca sa nu mai vorbim pe patru roti. Consecintele inconstientei sale, soldata cu incredibilul accident de pe Bd. Magheru din Bucuresti, sunt azi de trista notorietate in toata tara. Cum la fel s-au petrecut lucrurile si in cazul miliardarului Dan Tartaga, din Brasov, care a intrat cu Jeep-ul sau pe trotuar, ucigand doi oameni". Filiala locala a ACR si celelalte din tara cer insistent organelor abilitate sa aplice cu maxima exigenta prevederile legale si sa nu mai admita nici un fel de "exceptii" care incurajeaza "astfel de fapte vadit antisociale".
Ineul este infratit cu Seynod-ul - Virtual Arad News (c)1999O delegatie oficiala a orasului Ineu, condusa de primarul Petru Feies, a fost prezenta, recent, in orasul francez Seynod, pentru a semna "Carta de infratire" a celor doua orase. Aceasta semnatura vine sa finalizeze buna colaborare care exista deja, intre cele doua orase, de mai multi ani, in plan economic, social, cultural si administrativ. Infratirea s-a realizat in cadrul unui program de integrare in Comunitatea europeana fiind o reusita din toate punctele de vedere, potrivit responsabililor locali din Ineu. In cele trei zile petrecute impreuna, romanii si francezii au initiat mai multe proiecte de colaborare care au fost discutate in cadrul unor sedinte pe comisii de lucru (culturala, economica, sportiva, sanitara, scolara si umanitara ), scopul acestora fiind acela de adancire a relatiilor deja existente precum si de sprijinire - a orasului Ineu, in toate domeniile de activitate. Pe langa aceste discutii delegatia ineuana a avut ocazia sa viziteze puncte de interes local, programul diversificat fiind urmarit indeaproape de catre cei doi pioni importanti ai infratirii: Noelle Lalancette presedinta Comitetului de infratire si Jacques Besson, primarul orasului Seynod.
Filarmonica Arad si-a deschis StagiuneaFilarmonica de Stat a deschia ieri, cu un Festival Ceaikovski, stagiunea 1999- 2000, sub aceleasi auspicii de austeritate ca si precedentele. Dupa ce Ministerul Culturii si-a dovedit neputinta, a pasat 15 filarmonici in grija consiliilor locale sa se descurce cum pot. Daca anul trecut, Filarmonica de Stat din Arad a avut un buget de patru miliarde, anul acesta trebuie sa se gospodareasca din 4,6 miliarde. In atari conditii nu ne putem astepta sa vedem pe scena Palatului Cultural dirijori si solisti de notorietate internationala, cu exceptia unora care vin la Arad exclusiv din prietenie. Anul trecut, jubileul Filarmonicii a trecut neobservat, in ciuda unor promisiuni declarate si repede uitate. Ieri, a  inceput o noua stagiune, cea de-a 110-a din istoria orasului. Si daca vom urmari concerte de valoare va fi exclusiv gratie profesionismului muzicienilor aradeni, care isi onoreaza meseria.

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN, sau pentru a citi comentariile altor vizitatori !


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? Nici o problema! O veti gasi in arhiva VAN.


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 1999 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}