title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Sambata, 4 septembrie 1999

BNR in prag de restructurare ? - Virtual Arad News (c)1999"Procesul de restructurare nu poate ocoli Banca Nationala" sunt cuvintele pe care le-a rostit directorul Directiei de Comunicare a BNR, Adrian Vasilescu, in pragul restructurarii bancii centrale. Reorganizarea activitatii BNR se va face pe criterii pur financiare, adica pe fluxul de incasari si plati zilnice pe care fiecare sucursala sau agentie il are in teritoriu. Restructurarea va avea ca efect crearea unei noi structuri, formata din 14 directii, precum si de desprindera treptata din cadrul bancii a Centralei de Plati, care va deveni autonoma. Pentru noi aradenii, cel mai grav lucru ramane insa premisa desfiintarii caseriei BNR Arad, ceea ce ar echivala cu o catastrofa bancara locala. In acest fel, toate decontarile, compensarile sau platile interbancare nu se vor mai face la Arad, asa cum este acum, ci tocmai in orasul rival: Timisoara. Practic, toate lansarile de bancnote, monede sau alte bonuri de valoare ce vor fi puse in circulatie se vor face printr-o sucursala zonala, in cazul Aradului la Timisoara. Acest lucru ar insemna o redirectionare a banilor Aradului, realizati prin cooperarea agentilor economici locali cu bancile ce au sedii sau sucursale in orasul nostru, inspre Timisoara. Directorul adjunct al BNR Arad, Maria Druia, ne-a declarat, referitor la aceasta problema, ca "la nivel central BNR este organizata pe putine centre de procesare care fiinteaza la Bucuresti, Cluj, Iasi si Timisoara", considerind ca "Aradul este o sucursala de gradul doi, avand un flux de incasari si plati ridicate in fiecare zi, dar existand posibilitatea ca pe viitor casieria sa fie inchisa". Mangaierea, daca o putem numi asa, vine de la Adrian Vasilescu, care ne-a declarat in exclusivitate ca "Aradul fiind la nivel de sucursala de gradul doi, cred ca nu se va pune problema inchiderii casieriei acesteia. In principal, reorganizarea BNR va avea efect asupra agentiilor din tara care se vor inchide, cum este cazul si celei de la Resita". Parlamentarii aradeni contactati nu au cunostinta de o asemenea masuri, deputatul liberal Titus Gheorghiof considerand ca este "politica guvernatorului BNR, politica pe care o respecta puna si premierul Radu Vasile". Dar tot Titus Gheorghiof a declarat ca "nu Banca Nationala produce cresterea financiara a unui judet, ci ar trebui cu sa ne zbatem pentru a avea cat mai multe bunci cu capital privat". Deputatul Radu Ghidau a afirmat ca "e pentru prima oara cand aud de o asemenea intentie, dar nu cred ca tot ceea ce e bun trebuie sa fie la Timisoara". Singurul aspect cunoscut de Radu Ghidau este faptul ca "BNR trece printr-un proces de restructurare" promitand totodata ca va incerca sa vada ce se poate face in acest sens. Acum cand s-a aprobat infiintarea Zonei Libere Curtici, cand concernul Lucas a demarat investitia, cand Trinity a preluat pachetul majoritar de la Astra Vagoane, iar astfel de investitii sunt tot mai multe in Arad. Daca masura va fi adoptata, aradenii vor cere clementa pentru banii lor celor ce ii gestioneaza, adica celor din Timisoara. De aici si pana la desfiintarea (inchiderea sucursalei) BNR Arad nu mai este decat un pas, practic o mare parte din activitatea sucursalei aradene a BNR fiind realizata de catre caserie.
Reclama este sufletul comertului - Virtual Arad News (c)1999A zecea editie, jubiliara, a Targului pentru agricultura si alimentatie - Agromalim si-aSi un tractor mic poate ajuta agricultorii - Virtual Arad News (c)1999 deschis portile marti, la ora 11, la Sala Sporturilor din orasul nostru. De la inceput trebuie subliniat faptul  ca aceasta a zecea editie este cu adevarat un eveniment deosebit. Putem spune acest lucru fara frica de a  gresi, in ciuda faptului ca in acest an numarul expozantilor este mai redus ca altadata. Cei care lipsesc sunt strainii, in primul rand firmele din Ungaria specializate in fabricarea de produse agroalimentare, care erau pana anul trecut "abonate" la toate editiile targului. Acum sunt prezente doar doua firme, fata de 18 anul trecut. Explicatia rezida in faptul ca Romania a majorat taxele vamale la produsele de gen provenite din import, lucru cu care producatorii din tara vecina nu sunt de acord, avand vedere ponderea mare a acestor produse pe piata romaneasca. In schimb, cu toate problemele cu care se confrunta agricultura noastra, firmele romanesti si, in primul rand cele din Arad,. sunt prezente in numar mare. Atat organizatorul - Camera de Comert, Industrie si Agricultura a judetului Arad - cat si expozantii s-au straduit sa realizeze un eveniment deosebit. Un alt aspect demn de mentionat este afluenta mare a publicului. Vizitatorii au pentru ce sa vina. Intrarea este gratuita si, in plus, pot cumpara cele mai diverse produse agroalimentare la un pret de producator. Pentru ca publicul sa se simta bine, expozantii au facut tot ceea ce le-a stat in putere. Standurile sunt mult mai atractive decat in anii trecuti, produsele se gasesc din belsug si lumea le poate cumpara pe loc. Activitatea promotionala este intr-adevar deosebita. Dintre standurile cele mai deosebite am putea aminti pe cele ale firmelor: Petra, Combinatul Agroindustrial Curtici, Lipomin, Sped Partner, Zooprotein, Microconstruct, Marem,. Scholler, Fabricile de tigarete din Timisoara si Iasi si nelipsitul stand al producatorului de bere Brau Union Romania (care inglobeaza si societatea Arbema). Despre societatea Petra este necesar sa vorbim putin mai mult. Prin modul atragator in care aceasta si-a aranjat standul si datorita campaniei promotionale efectuate in stil occidental, iese mult in evidenta. Astfel, la deschiderea targului, publicul a putut admira dirijabitul Petra cum se inalta in vazduh, iar dupa aceea, doua delta-planuri s-au straduit, si au reusit, sa atraga atentia celor prezenti ca firma pentru care lucreaza doreste sa fie neaparat bagata in seama la acest eveniment expozitional. Nici organizatorii nu s-au lasat mai prejos. Ei au conceput o serie de actiuni conexe pentru a tine "in priza" publicul. In fiecare zi a targului vor avea loc conferinte tematice, iar iubitorii de distractii se vor putea intrece pe parcursul a mai multe concursuri interesante, cum ar fi cel de mancat gogosi, de mancat inghetata, de desene pe asfalt  precum si concursul bautorilor de suc. Targul Agromalim poate fi vizitat pana luni, 6 septembrie, intre orele 10-19, in zilele de vineri - duminica, si 10-14 in ziua de luni.
INA Center a deschis un nou magazin de cosmeticeInterviu cu Eugen Bartha, director general "INA INTERNATIONAL" si Anisoara Crainic, colaboratoarea aradeana a firmei 
- D-le Bartha, recent v-ati mutat intr-un spatiu mai mare, pe B-dul Revolutiei (colt cu strada Closca), spatiu in care aveti prezentata o gama de produse mai larga. Sa intelegem prin aceasta ca, intr-un timp relativ scurt, ati cucerit aradenii cu produsele INA CENTER ?
- Dupa o perioada de aproximativ un an, am constatat ca in Arad s-a format o clientela fidela produselor noastre si, totodata, prin sporira gamei produselor si printr-o prezentare profesionala a acestora am luat hotararea instalarii intr-un spatiu adecvat, spatiu care sa permita prezentarea si vanzarea produselor noastre la cel mai ridicat standard.
- Ce noutati aduceti aradeniior, o data cu noul magazin si cu noua imagine a acestuia ?
- In primul rand, gama produselor de prestigiu pe care le-ati vazut la noi s-a dublat si speram ca noile Case de parfumuri din magazinul nostru sa satisfaca toate genurile si gusturile aradenilor.
- Aveti cumva, d-le director si o surpriza pentru aradeni ?
- Putem spune ca este o surpriza placuta prezenta in magazinul nostru a "Casei Clarince", care la Paris are cel mai mare Institut de tratament cosmetic si de infrumusetare. "Clarince", dintre toate marile Case, dispune de cea mai ampla gama de produse pentru tratamente speciale, de infrumusetare (pentru toate tipurile de piele), produse de ingrijire si tratament a fetei si corpului, cu extract de plante, tratamente pentru o silueta mai ferma, mai supla etc. Evident, toate produsele sunt testate dermatologic.
- D-na Anisoara Crainic, ce ne puteti spune despre noul magazin INA CENTER?
- In primul rand, doresc sa multumesc tuturor celor din conducerea INA INTERNATIONAL, care au facut eforturi deosebite pentru ca sa avem un magazin atat de frumos la Arad. As aminti aici pe dl. inspector Gheorghe Blana, care indrageste orasul nostru si a muncit enorm la realizarea magazinului. De asemenea, frumoasei si delicatei doamne Carmen Michelis, datorita careia "Clarince" a agreat magazinul din Arad. Nu in ultimul rand l-as aminti pe dl. director general Eugen Bartha care - fiind pe jumatate aradean - este cu atat mai atasat de orasul nostru. Multumesc inclusiv firmei de constructii "SOCAN" din Arad, precum si celorlalte firme care au participat la lucrarile de amenajare ale acestui magazin.
- Ce ganduri aveti pentru aradeni, d-le director?
- In noua prezentare a magazinului am conceput o paleta larga de produse de prestigiu, care prin gramaje si prin diversitate sa poata fi cumparata de orice aradean. Invitam si asteptam in magazinul nostru din Arad - si in toate magazinele INA CENTER din tara - atat pe cei care cunosc si folosesc produsele noastre, cat si pe cei care doresc doar sa le cunoasca.
Oare, Primaria mare va gazdui Consiliul celor mici ? - Virtual Arad News (c)1999Luand modelul altor judetele si in Arad este in curs de organizare un inedit consiliu, avand in frunte un primar al copiilor. Astfel, dupa cum ne-a informat dl. ADRIAN TAMAS, director adjunct la Directia judeteana pentru tineret si sport Arad, urmeaza ca dupa inceperea noului an scolar sa se desfasoare alegerile. Acestea se vor tine in clasele de a VI-a si a VII-a de la toate scolile aradene care isi vor alege consilierii. In final, in fruntea acestora, tot din urna, va iesi cel mai tanar primar al municipiului nostru. Scopul infiintarii acestui consiliu este acela de reprezentare al intereselor copiilor in fata institutiilor de stat "majore". Astfel "consilierii copii" vor putea face petitii, propuneri, reclamatii prin care se doreste atragerea atentiei celor mari asupra problemelor scolarilor. Cum ar fi cele legate de locuri de joaca, modalitati de petrecere a timpului liber etc. Desi la alegeri nu vor participa scolarii din clasele mai mici, cei dintr-a VI-a si a VII-a sunt delegati oficial sa le reprezinte interesele. Vom reveni cu amanunte.
La Liceul de Arta si deschiderea e cu cantec - Virtual Arad News (c)1999Prima zi de scoala. Emotii si sperante atat la elevi cat si la parinti. Anul festiv a fost simtit inca de la intrarea in scoala. Sute de elevi cu ghiozdanele in spate si cu nelipsitul buchet de flori in mana asteapta, incarcati de emotii, primul sunet de clopotel. Profesoarele cu bratele incarcate de buchetele de flori oferite de elevi au facut ca acest inceput de an scolar sa fie parca mai altfel decat in alti ani. Liceul de Arta "Sabin Dragoi" si-a primit ieri elevii care, de la clasa I si pana intr-a XII-a, vor urma cursurile acestei scoli de prestigiu din orasul nostru. Pentru a se simti ca totusi este vorba de o scoala unde arta este pusa pe primul loc, elevii au intrat in clase pentru a afla "noutatile", dupa care au fost invitati impreuna cu parintii sau insotitorii la un spectacol oferit de o formatie de muzica usoara, formata din absolventi din acest an ai sectiilor de pictura si muzica. S-a dansat si cantat ca la inceput de an scolar.
Dacia 3 septembrie - 9 septembrie 10 chestii nu-mi plac la tine (SUA)
Muresul 3 septembrie - 9 septembrie Rutina bat-o vina (SUA)
Arta 3 septembrie - 9 septembrie - Sala A Furtuna, peripetii si dragoste (SUA)
Arta 3 septembrie - 9 septembrie - Sala B Patch Adams - Un doctor trasnit (SUA)
Progresul 4-5 septembrie Gol Pusca (SUA)

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN, sau pentru a citi comentariile altor vizitatori !


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? Nici o problema! O veti gasi in arhiva VAN.


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 1999 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}