title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Joi, 3 iunie 1999

Rectoratul Universitatii de Vest "Vasile Goldis"Ieri, la rectoratul Universitatii de Vest "Vasile Goldis" a avut loc o conferinta de presa organizata cu ocazia vizitei efectuate de doamna Sanna Loue in orasul nostru. Profesor universitar la Universitatea din Cleveland, SUA, dna Loue preda bioetica. O stiinta noua atat pentru Romania cat si pentru intregul bloc al tarilor est-europene, bioetica incearca sa impuna criterii morale in stiintele vietii. Abordand problematici precum avortul, prelevarea si transplantul de tesuturi sau organe, euthanasia sau, orthonasia sau clonarea. Principalele oportunitati de colaborare dintre cele doua universitati sunt schimburile de profesori si studenti, teme de cercetare comune si doctorate in contuela in problematica bioeticii, infiintarea unei societati americano- romane de bioetica, promovarea unei Comisii Nationale de Bioetica si in Romania.
Fabrica de paine Armopan SA - Virtual Arad News (c)1999In urma cu aproximativ doua saptamani, Armopan Arad a fost pus in situatia de a gasi o solutie, in conditiile in care pretul graului a crescut la 1500 lei/kg. Cum in stoc nu mai era mare lucru, iar la aceasta s-a mai adaugat si majorarea pretului la energie electrica, conducerea Armopanului a incercat sa analizeze situatia astfel incat solutiile sa nu afecteze prea mult populatia. Desi initial au hotarat sa lucreze chiar in pierdere, dar sa mentina acelasi pret, rezolvarea a fost de scurta durata. Constantin Beju, director la Armopan spune: "Fabrica are in totalitate in jur de 200 de produse, dar de scumpit nu am scumpit decat painea si faina. Am incercat sa lucram in pierdere, dar am ajuns la concluzia ca nu putem aplica preturi mai mici mult timp. Astfel ca am corelat pretul painii cu pretul actual al graului si al energiei electrice. Cum un kilogram de grau este acum 1600 lei, iar noi nu am mai avut in stoc am fost nevoiti sa adoptam aceasta solutie. Oricum, chiar daca energia si graul s-au scumpit cu 25%, noi am majorat pretul la paine doar cu 14%, deci cu 10% mai putin decat era normal." Producatorii privati au scumpit deja painea cu 3-400 lei.

In organizarea Camerei de Comert, Industrie si Agricultura a judetului Arad, alaltaieri, 1 iunie, in fata unui public destul de numeros a avut loc prezentarea produselor cunoscutului producator suedez de autovehicule Scania, A fost vorba, daca se poate spune asa, de o avanpremiera a targului Transport-AR '99. Suedezii nu pot participa la aceasta manifestare expozitionala, prin urmare si-au expus marfa in avans. Cei de la Scania, mai precis de la reprezentanta din Romania a acestei firme - Romscan, au ales Aradul ca baza de expesiune in cinci judete din sud-vestul tarii:  Timiy, Caras-Severin, Hunedoara, Mehedinti si, evident, Arad. Evenimentul a fost onorat de prezenta lui Anders Paulsson, directorul de vanzari al firmei pentru sudul Europei. Scania este un nume foarte  cunoscut in lumea transportatorilor rutieri. Numele ii provine de la o veche provincie suedeza. Firma a luat fiinta in primii ani dupa cel de-al doilea razboi mondial. Ea produce- cu preponderenta autocamioane, care detin 85 de procente din totalul vehiculelor ce ies pe portile fabricilor cornpaniei. Daca ne referim doar la, fabricarea de autocamioane, Scania detine locul patru in lume, ca numar de unitati produse, adica in jur de 50.000 anual. Pe langa acestea, se mai fabrica autobuze, autocare si motoare de diverse tipuri. Scania a decis ca Romania poate deveni o piata foarte importanta pentru ea, procedand la "asaltarea" acesteia. Pe langa distribuitorul unic - Romscan - suedezii au infiintat yi service-uri, cum sunt cele de la Bucuresti si Bacau. Urmeaza a fi deschise unitati similare la Arad, Timisoara, Cluj, Brasov si Constanta. Productia companiei din Suedia este modulata, in sensul ca clientul poate  comanda un produs alcatuit din parti distincte, adica acesta are posibilitatea de a alege motorul, cabina, rotile, cutia de viteze, in functie de necesitiai, subansamble care se monteaza apoi pe sasiu. Exista si posibilitatea de vanzare in sistem leasing. Contractele se incheie pe o durata de 1-5 ani, plata ratelor facandu-se trimestrial. 

Aradeanca - faza de lucruFabrica de papusi Aradeanca a incheiat un contract cu o firma italiana pentru producerea a 38.000 de papusi. Pentru aceeasi firma, "Aradeanca" a mai livrat in toamna trecuta cateva zeci de mii de papusi. "Contractul se va derula timp de doua luni, incepand cu 15 iunie. E mult de lucru pentru producerea papusilor, lucram in trei schimburi. In plus, exista posibilitatea maririi comenzii", spune directorul comercial al societatii, Dana Neacsiu. La "Aradeanca", exportul papusilor reprezinta circa 80% din volumul productiei. Piata interna nu prea inghite produsele societatii. Se pare insa ca vor fi cerinte mai mari si din tara, crede dna Neacsiu. "In ultima vreme am participat la mai multe targuri, in diferite orase din tara. Parintii, dar mai ales copiii, au fost foarte incantati de papusile noastre. Pentru a ne forma o retea de desfacere dorim sa deschidem magazine in tara, unde sa ne vindem produsele", adauga directoarea Neacsiu.
Liceul de muzica "Sabin Dragoi" - Virtual Arad News (c)1999In aceste zile, se desfasoara in orasul nostru Olimpiada Nationala de Interpretare Muzicala. Aceasta cuprinde opt sectiuni: Pian, Canto, Vioara, Corzi grave, Suflat in instrumente de lemn, Suflat in instrumente de alama, Folclor- Canto Popular, Studii Teoretice. Participa reprezentanti din 34 de judete. Fiecare participant a primit o mapa, ce contine un scurt istoric al judetului Arad si al Liceului de Arta, precum si date tehnice privind participarea la concurs.

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN, sau pentru a citi comentariile altor vizitatori !


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? Nici o problema! O veti gasi in arhiva VAN.


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 1999 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}